Share

رئیس‌کل دادگستری استان تهران اعلام کرده که نازنین زاغری، روزنامه‌نگار ایرانی – بریتانیایی که به پنج سال زندان محکوم شده و در حال گذراندن دوران محکومیتش است، برخلاف آنچه که وکیل او اعلام کرده از زندان آزاد نمی‌شود، بلکه پرونده تازه‌ای برای او تشکیل شده و حکم این پرونده هم هنوز صادر نشده است.

نازنین زاغری، زندانی سیاسی

پنجشنبه ۳۰ آذر ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری به نقل از وکیلش به رسانه‌های بریتانیایی گفته بود که این امید وجود دارد که بعد از سفر بوریس جانسون به تهران و رایزنی با مقامات ایرانی، نازنین زاغری قبل از عید نوئل از زندان آزاد شود و به نزد خانواده‌اش به بریتانیا بازگردد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس‌کل دادگستری استان تهران یک روز بعد از انتشار این خبر به خبرگزاری تسیم گفته است:

«هیچکدام از ادعاهایی که رسانه‌های غربی تاکنون درباره این پرونده مطرح کرده‌اند، مورد تایید مراجع قضایی نیست. در پرونده جدید نازنین زاغری حکمی صادر نشده و نمی‌توان هم پیش‌بینی کرد که محکوم می‌شود یا تبرئه یا اینکه در صورت محکومیت به چه مجازاتی محکوم خواهد شد زیرا تعیین میزان مجازات بر عهده قاضی رسیدگی‌کننده است. این پرونده هم اکنون در مرحله بدوی قرار دارد و در صورت صدور رأی، مرحله تجدیدنظر پیش رو خواهد بود.»

 نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز توسط مراجع قضایی ایران به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده. او این اتهام را رد کرده است. دستگاه قضایی ایران هم تاکنون جرم او را اعلام نکرده.

ریچارد رتکلیف، سال گذشته گفته بود که همسر او – نازنین زاغری – به دلیل اختلافات مالی ایران و بریتانیا بر سر یک معامله تسلیحاتی در دوران پیش از انقلاب و جریمه‌ای که بریتانیا می‌بایست به ایران پرداخت کند، زندانی شده است. ارزش  ۱۳۱۵ تانک‌ چیفتنی که ایران در دوران پهلوی دوم از بریتانیا خرید اما به دلیل وقوع انقلاب به ایران تحویل داده نشد حدود ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۴۰ میلیون دلار آمریکا) است که این مبلغ به ایران تعلق دارد اما به دلیل تحریم‌ها در بریتانیا مسدود شده بود. بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به تهران سفر کرده بود که با پرداخت این مبلغ، آزادی نازنین زاغری را بخرد.

بیشتر بخوانید:

سفر جانسون به تهران بی‌ثمر نبود: احتمال آزادی زودهنگام نازنین زاغری

 

 

 

 

Share