Share

دو هفته پیش عراق پیروزی بر گروه «دولت اسلامی» (داعش) را اعلام کرد. با این اعلام، اکنون استرالیا تصمیم جدیدی گرفته است. وزیر دفاع این کشور گفته است که تمامی جنگنده‌های استرالیا منطقه را ترک خواهند کرد.

جنگنده‌های هوایی استرالیا از خاورمیانه خارج می‌شوند ـ عکس از آرشیو

جنگنده‌های هوایی استرالیا از خاورمیانه خارج می‌شوند ـ عکس از آرشیو

مرایس پین، وزیر دفاع استرالیا اعلام کرد که شش فروند جنگنده بوئینگ اف/ای-۱۸ سوپر هورنت این کشور از خاورمیانه خارج خواهند شد.

نیروی هوایی استرالیا به‌مدت سه سال در عملیات علیه داعش در عراق و سوریه شرکت داشت.

با این حال هواپیماهای سوخت‌گیری و نظارت همچنان به کار خود ادامه خواهند داد، همچنین یک کشتی جنگی در خلیج فارس و ۳۰۰ سرباز که نیروهای عراقی را آموزش می‌دهند نیز در منطقه باقی خواهند ماند.

وزیر دفاع استرالیا گفت این تصمیم پس از گفت‌وگو با نیروهای دیگر ائتلاف جهانی علیه داعش و دولت عراق که دو هفته پیش پیروزی بر داعش را اعلام کرد، گرفته شده است.

بدین ترتیب پرسنل نیروی هوایی استرالیا تا پایان ماه ژانویه ۲۰۱۸ به کشور خود باز خواهند گشت.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق به‌تازگی نسبت به قدرت‌گیری مجدد داعش هشدار داد و گفت بدون همکاری بین‌المللی علیه افراط‌گرایان، آن‌ها می‌توانند «دوباره در جایی دیگری ظاهر شوند».

عبادی گفت در عراق آن‌ها توانستند داعش را شکست دهند اما داعش این توان را دارد که به سرعت جوانان را جذب کند. نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که ریشه‌های داعش در منطقه باید نابود شوند.

Share