Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران از سخنان خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین که خواستار اتحاد جهانی علیه تهران در عوض نزاع با آمریکا بر سر بیت‌المقدس (اورشلیم) شده بود، به تندی انتقاد کرد.

وزیر خارجه بحرین در کنار محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران

بهرام قاسمی شنبه دوم دی‌ماه در بیانیه‌ای وزیر خارجه بحرین را چنین خطاب قرار داد: «حقیرتر و کوچک‌تر از آنید تا درباره ایرانِ سرفراز و مظهر تاریخ و تمدنی کهن و پر شکوه اظهارنظر کنید.»

سخنان قاسمی واکنشی بود به توئیت‌های جنجال‌برانگیز چندین روز پیش خالد بن احمد آل خلیفه که در آنها تهران را یک «فاشیسم دینی» خوانده است.

به نظر می‌رسد وزیر خارجه بحرین در این پیام‌های توئیتری مسئله بیت‌المقدس را یک «موضوع فرعی» برای جهان عرب معرفی می‌کند و ایران را نخستین و مهم‌ترین مشکل آن می‌داند. او در این توئیت‌ها که به زبان انگلیسی نوشته شده، گفته است:

منازعه با ایالات متحده بر سر مسائل فرعی، آن هم وقتی همراه یکدیگر علیه خطر واضح و حاضر فاشیسم دینی جمهوری اسلامی می‌جنگیم، چندان کمکی نمی‌کند. ما باید بالاتر و مهم‌تر از همه از وطن‌مان در برابر ایران محافظت کنیم. پس می‌توانیم نقش‌مان را در حل‌کردن منازعه عرب و اسرائیل با دستیبابی به راه حل دو دولتی همراه با به رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتحت دولت فلسطینی مستقل و کاملاً حاکم بر سرنوشت خود ایفا کنیم.

این توئیت‌ها یک روز پیش از آن منتشر شد که مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بر سر بیت‌المقدس را محکوم کرد.

ترامپ چهارشنبه ششم دسامبر علی‌رغم مخالفت متحدان آمریکا در اروپا و خاورمیانه اعلام کرد که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و دستور انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به آنجا را صادر کرده است.

دشمنی مشترک با ایران

بهرام قاسمی در برابر پیام‌های توئیتری تند خالد بن احمد آل خلیفه، حاکمان بحرین و نیز «دیگر کشورهای منطقه» را بدون مشخص‌کردن نام آنها «مرتجع» خواند و گفت:

 کهن دیارِ ایران با مردمانی اصیل و فرهیخته، دارای یکی از کم‌نظیرترین تاریخ، تمدن فرهنگ، دموکراسی و از  مستقل‌ترین کشور ها در منطقه و کابوس حاکمان ناکام بحرین و دیگر مرتجعینی است که هنری جز سرکوب خواست اکثریت مردم و جنایت علیه آنان آنهم تحت حمایت دیگر کشورهای فرامنطقه‌ای ندارند.

دشمنی مشترک با ایران، روابط کشورهای عربی به‌ویژه بحرین با اسرائیل را بهبود بخشیده. یک هیأت بحرینی ۱۰ دسامبر، تنها چهارروز پس از اعلام تصمیم ترامپ بر سر بیت‌المقدس و در اوج مخالفت‌های اولیه با آن به اسرائیل رفت. این هیأت که نام «این بحرین است» (This Is Bahrain) را بر خود داشت، «حامل پیام مدارا و هم‌زیستی دینی» معرفی شد.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، یک هفته پس از آن نیز هیأتی از اسرائیل به بحرین رفت.

بحرین پس از آغاز بهار عربی در این کشور ایران را به ارسال سلاح به شورشیان شیعه متهم کرده است.

بر اساس یک گزارش مأموران امنیتی بحرین که اواخر سال گذشته به آژانس‌های اطلاعاتی غربی ارسال شده، در سه سال گذشته انبوهی سلاح‌ها و مهمات و تجهیزات «تاکنون دیده‌نشده» در این کشور از شورشیان مسلح شیعه ضبط شده‌ است.

برخی از تحلیل‌گران امنیتی غربی، ایران را تأمین‌کننده این سلاح‌ها و مهمات می‌دانند.


در همین زمینه

ورود یک هیأت بحرینی حامل پیام صلح به اسرائیل

Share