Share

روزنامه ترکیه‌ای «حریت» در گزارشی از موافقت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با ارسال میلیون‌ها دلار سلاح برای «گروه‌های مخالف» در سوریه خبر داده است. کردهای شمال سوریه مهم‌ترین گروه تحت حمایت آمریکا در این کشور محسوب می‌شوند.

یکی از اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه پیش از پایان نبرد رقه علامت پیروزی نشان می‌دهد ـ عکس: afp

خبرنگار «حریت» در واشنگتن شنبه ۲۳ دسامبر / دوم دی‌ماه مدعی شد که رئیس‌جمهوری ایالات متحده فهرست آماده‌شده وزارت دفاع این کشور از سلاح‌های آماده ارسال به سوریه را امضا کرده است.

این گزارش مدعی است که فهرست پنتاگون از جمله شامل ۱۲ هزار کلاشنیکف، ۶۰ هزار خشاب کلاشنیکف و شش هزار مسلسل می‌شود. هرچند ارزش این سلاح‌ها مجموعاً به ۲۷ میلیون دلار می‌رسد، اما گزارش حریت از فهرستی ۳۹۳ میلیون دلاری خبر می‌دهد.

در فهرست پنتاگون اشاره‌ای به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (ق.س.د) یا «یگان‌های محافظ خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» متعلق به کردهای شمال سوریه نشده، بلکه مقصد این سلاح‌ها «اپوزیسیون سوری مورد تأیید قرارگرفته» عنوان شده است.

کردها مهم‌ترین شریک آمریکا در جنگ داخلی سوریه هستند.

نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری ی پ گ است. این ائتلاف با حمایت هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، گروه «دولت اسلامی» (داعش) را اکتبر امسال از رقه، پایتخت خلافت خودخوانده‌اش بیرون راند.

ترکیه ی پ گ را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) می‌داند و پ ک ک را نیز گروهی تروریستی به شمار می‌آورد.

خبر ارسال سلاح از سوی آمریکا برای «مخالفان سوری» در حالی منتشر می‌شود که جمعه ۲۴ نوامبر، دونالد ترامپ در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود وعده داده بود ارسال اسلحه و تجهیزات نظامی به ی پ گ را قطع کند.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه آن زمان گفته بود که «به این مزخرف باید خیلی وقت پیش پایان داده می‌شد و هر چند از وعده توقف ارسال سلاح استقبال می‌کنیم، اما می‌خواهیم عملی‌شدن آن را هم ببینیم».

پس از آن نیز پنتاگون در بیانیه‌ای از بازنگری در ارسال سلاح به کردهای روسیه خبر داد اما تأکید کرد که همچنان به همکاری با کردها ادامه می‌دهد.

به‌ گفته سخنگوی پنتاگون، با توجه به موضع ترکیه در مورد ارسال سلاح به کردها، آمریکا «قبلاً به این کشور توضیح داده است که سلاح‌های ارسال‌شده به نیروهای دموکراتیک سوریه محدود به دستیابی به اهداف نظامی خواهد بود.»

چندی پیش بشار اسد، رئیس دولت دمشق کردهای سوریه را به علت همکاری با آمریکا «خائن» نامیده بود و واکنش تند آنها را برانگیخت.

به گفته فوزا یوسف، ریاست مشترک فدراسیون دمکراتیک شمال سوریه، روسیه پشیبان کردهای سوری است، در حالی‌که ایران و دولت دمشق، متحدان مسکو در جنگ سوریه موضعی خصم‌آمیز دارند.


در همین زمینه

Share