ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اظهار امیدواری همسر نازنین زاغری به آزادی هر چه سریع‌تر او

ریچارد رتکلیف می‌‌گوید منتظر اعلام خبر آزادی همسرش نازنین زاغری از زندان است. او اظهار امیدواری کرد که نازنین زاغری در روز تولدش در کنار خانواده باشد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، روزنامه‌نگار ایرانی – بریتانیایی که به پنج سال زندان محکوم شده و در حال گذراندن دوران محکومیتش است گفته که امیدوار است همسرش امروز، دوشنبه ۲۵ دسامبر / ۴ دی از زندان آزاد ‌شود.

نازنین زاغری و همسرش ریچارد رتکلیف

ریچارد راتکلیف روز یکشنبه در گفت‌وگو با رادیو چهار بی‌بی‌سی گفت: «او (نازنین زاغری) امروز همچنان در زندان است، اما آزادی او در بهترین حالت فردا خواهد بود.»

به‌گفته ریچارد راتکلیف فردای کریسمس (دوشنبه ۲۵ دسامبر / ۴ دی) روز تولد نازنین زاغری است و «ما امیدواریم که [در این زمان] او از زندان خارج شده باشد.»

روز پنج‌شنبه ۲۱ دسامبر / ۳۰ آذر، ریچارد رتکلیف به نقل از وکیلش به رسانه‌های بریتانیایی گفته بود که این امید وجود دارد که بعد از سفر بوریس جانسون به تهران و رایزنی با مقامات ایرانی، نازنین زاغری قبل از عید نوئل از زندان آزاد شود و به نزد خانواده‌اش به بریتانیا بازگردد.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس‌کل دادگستری استان تهران یک روز بعد از انتشار این خبر اعلام کرد که هنوز نمی‌توان پیش‌بینی کرد که زاغری محکوم یا تبرئه می‌شود.

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز توسط مراجع قضایی ایران به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده. او این اتهام را رد کرده است. دستگاه قضایی ایران هم تاکنون جرم او را اعلام نکرده.

ریچارد رتکلیف در شب کریسمس گفت که هیچ نشانه ای از یک محاکمه جدید وجود ندارد و او «در کنار تلفن امیدوار نشسته است».

او همچنین افزود که بر روی کیک تولد همسرش شمع‌هایی روشن خواهد کرد و با دختر سه ساله‌اش، گابریلا، که در ایران و نزد والدین همسرش به‌سر می‌برند تماس خواهد گرفت.

رتکلیف هفته گذشته گفته بود آزادی همسرش بهترین هدیه کریسمس و تولد او خواهد بود. او افزوده بود که «نازنین و وکیل او هیجان‌زده هستند. من سعی می کنم با احتیاط خوش‌بین باشم، زیرا اعلام‌های دروغین را هم تجربه کرده‌ایم. اما به وکیل او گفته شده که او می تواند در چند هفته آینده آزاد شود.»

سفر اخیر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا به ایران در اعلام آزادی نازنین زاغری مؤثر بوده است. بوریس جانسون دوشنبه ۱۱ دسامبر / ۲۰ آذر بعد از بازگشت از ایران به بریتانیا گفته بود سفر به تهران «به زحمتش می‌ارزید» و با این حال هشدار داده بود که نباید چندان به آزادی نازنین زاغری امیدوار بود.

ریچارد رتکلیف، سال گذشته گفته بود که همسر او – نازنین زاغری – به دلیل اختلافات مالی ایران و بریتانیا بر سر یک معامله تسلیحاتی در دوران پیش از انقلاب و جریمه‌ای که بریتانیا می‌بایست به ایران پرداخت کند، زندانی شده است. ارزش  ۱۳۱۵ تانک‌ چیفتنی که ایران در دوران پهلوی دوم از بریتانیا خرید اما به دلیل وقوع انقلاب به ایران تحویل داده نشد حدود ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۴۰ میلیون دلار آمریکا) است که این مبلغ به ایران تعلق دارد اما به دلیل تحریم‌ها در بریتانیا مسدود شده بود. نخستین بار ۷ دسامبر روزنامه گاردین گزارش داد که بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به ایران سفر می‌کند با این امید که راهی برای پرداخت این مبلغ به حساب‌ وزارت دفاع جمهوری اسلامی بیابد و در مقابل، آزادی نازنین زاغری را تأمین کند.

به غیر از نازنین زاغری، سه شهروند بریتانیایی – ایرانی دیگر در ایران زندانی‌اند. وزیر خارجه بریتانیا علاوه بر نانزنین زاغری درباره آزادی کمال فروغی، شهروند ایرانی- بریتانیایی هم با مقامات ایرانی گفت وگو کرده بود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.