Share

دادستان تهران با تکرار اعترافات ضبط شده احمد رضا جلالی، پزشک و پژوهشگر زندانی اعلام کرد که حکم اعدام او قطعی‌ست و به تازگی به ملاقات او رفته است. تدارک اجرای حکم؟

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی مقیم سوئد که به اعدام محکوم شده است


 ۲۷ آذر سال جاری در تلویزیون ایران اعترافات از پیش ضبط شده احمد رضا جلالی با عنوان «تیشه به ریشه» پخش شد. این برنامه را بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات تهیه کرده بود. در این برنامه، احمد رضا جلالی «اعتراف» می‌کند که فردی به نام توماس با او ارتباط می‌گیرد و در سفرهایی که او به عنوان پژوهشگر به تهران می‌کند، مرحله به مرحله اطلاعاتی از طریق او به دست می آورد که سرانجام زمینه‌های ترور مسعود علی محمدی و مجید شهریاری، دو دانشمند هسته‌ای را فراهم می‌‌‌کند. ویدا مهران‌نیا، همسر احمد رضا جلالی یک روز بعد از پخش این اعترافات تلویزیونی اعلام کرد که اعترافات تحت فشار ضبط شده است و صحت ندارد.

 عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در جلسه روز دوشنبه ۴ دی شورای معاونان دادسرای تهران با اشاره به پرونده احمد رضا جلالی، اعلام کرد که به تازگی به ملاقات این پزشک و پژوهشگر ایرانی رفته است. ملاقات دادستان تهران با زندانی محکوم به اعدام، بعد از تأیید حکم، ممکن است بخشی از تدارک اجرای حکم باشد. معاینه پزشکی و تقاضای ملاقات محکوم با نزدیکان و بستگانش بخشی دیگر از این تشریفات است.  

دادستان تهران با تکرار اعترافات احمد رضا جلالی اعلام کرد که حکم اعدام این پژوهشگر و پزشک ایرانی قطعی‌ست:

«این پرونده پس از اخذ آخرین دفاع و صدور قرار جلب به دادرسی، در تاریخ ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۹۵ منتهی به صدور کیفرخواست گردیده و در شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران با حضور متهم، وکیل وی و نماینده دادستان رسیدگی شده و دادگاه با استناد به ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی، نامبرده را به اعدام محکوم کرده است که با ابلاغ دادنامه به وکیل و اعتراض محکوم‌ علیه و وکیل نامبرده، رای صادره در تاریخ ۱۱/ ۹/ ۱۳۹۶ در دیوان عالی کشور ابرام [یعنی: تأیید] شده است.»

در فیلم اعترافات احمد رضا جلالی، وزارت اطلاعات ادعا می‌کند که او برای به دست آوردن تابعیت یک کشور اروپایی تن به جاسوسی داده و هر بار که اطلاعاتی درباره برنامه هسته‌ای عرضه می‌کرده، دو هزار یورو هم دریافت می‌کرده است.

ویدا مهران‌نیا اما اعلام کرده که او و همسرش در سال ۲۰۱۵ و بر اساس قانونی که به دانشجویان مقطع دکتری اجازه اقامت پنج ساله می‌داد، در سوئد اجازه اقامت دریافت کرده‌اند.  همسر احمد رضا جلالی از دولت سوئد خواسته که در این زمینه روشنگری کند. اما دولت سوئد تاکنون در این مورد سکوت کرده است.

دادستان تهران در جلسه دوشنبه ۴ دی شورای معاونان دادسرای تهران می‌گوید ویدا مهران‌نیا از کارشناسان سازمان انرژی اتمی‌ست که در حال حاضر از خدمت منفصل شده.

جعفری دولت‌آبادی رئوس اتهامات احمد رضا جلالی را به این شکل بیان کرد:

 «نامبرده به هشت نوبت ملاقات با ماموران سرویس جاسوسی بیگانه اقرار نموده و در همین رابطه وجوهی را اخذ کرده است. این زندانی علاوه بر اطلاعات مربوط به پروژه‌های وزارت دفاع، سازمان انرژی اتمی، اسامی و اطلاعات تعدادی از مدیران سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع را به افسران موساد تحویل داده است. حسب اقرار متهم، وی اطلاعاتی در حوزه سایت‌های انرژی اتمی، نام‌های مدیران ارشد سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع، سازمان‌های تابعه و طرح‌ها و برنامه‌های آن‌ها، نقشه و پلان ساختمان‌ها را در اختیار مأمورین موساد قرار داده است. متهم به آلوده‌سازی سیستم‌ها اقرار نموده با توجه به قرائن موجود و اظهارات کارکنان وزارت دفاع در همان مقطع، حمله ویروسی به سیستم‌های این مرکز انجام شده و متهم اقرار نموده فلش‌هایی را که در اختیار داشته، با پوشش انتقال دیتا به سیستم‌های بسیاری از افراد مورد نظر، وصل نموده است.»

 در آبان سال جاری ۷۵ برنده نوبل در رشته‌های مختلف، در نامه‌ای به نمایندگی ایران در سازمان ملل، خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند.

۳ آبان سال جاری هم دولت سوئد صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی را محکوم کرده و وعده داده بود که این موضوع را با جمهوری اسلامی در میان می‌گذارد.

سازمان عفو بین الملل هم در آبان سال جاری با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو فوری حکم اعدام احمدرضا جلالی و آزادی او شده بود.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل گفته بود: «احمدرضا جلالی بعد از یک محاکمه غیرمنصفانه به اعدام محکوم شده که نه فقط ثبات قدم مقام‌های ایرانی در استفاده از مجازات اعدام، بلکه نگاه کاملاً حقارت‌آمیز آنها به قانون را نشان می‌دهد. هیچ شواهدی عرضه نشده که نشان دهد آقای جلالی چیزی بیش از یک دانشگاهی است که حرفه خود را به طور مسالمت آمیزی دنبال می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

۷۵ برنده‌ جایزه نوبل: احمدرضا جلالی را آزاد کنید

Share