Share

۴۰ گروه مخالف حکومت اسد با انتشار بیانیه‌ای کنگره «گفت‌وگوی ملی سوریه» را که قرار است در ژانویه ۲۰۱۸ به عنوان بدیل مذاکرات صلح ژنو برگزار شود، تحریم کرده‌اند. این گروه‌ها که در بین آن‌ها چند گروه مسلح هم حضور درد، می‌گویند روسیه شریک جنایت‌های جنگی بشار اسد است.

۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ سوچی: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و بشار اسد رئیس جمهوری عربی سوریه

در بیانیه مشترکی که ۴۰ گروه از مخالفان مسلح و غیر مسلح بشار اسد به امضا رسانده‌اند، بر همدستی مسکو با حکومت اسد تأکید شده است:

«مسکو تاکنون برای کاهش رنج مردم سوریه قدمی برنداشته و بر حکومت [بشار اسد] هم فشاری وارد نکرده اما در همان حال ادعا می‌کند که اقدامات در راه دستیابی به یک راه‌حل سیاسی را تضمین می‌کند.  نقش روسیه در سوریه مانند یک کشور مهاجم است که دست به جنایت‌های جنگی علیه مردم سوریه زده. مسکو به‌شکل نظامی در کنار رژیم سوریه ایستاده و به‌شکل سیاسی نیز از آن دفاع کرده‌است.»

«کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» به ابتکار روسیه و در موازات مذاکرات صلح ژنو و با حمایت و تأیید ایران و ترکیه طراحی شده است. روسیه از بیش از ۷۰ گروه از مخالفان اسد از جمله کردهای شمال سوریه برای شرکت در این گفت‌وگوها دعوت کرده بود. در هشتمین دور مذاکرات آستانه نیز توافق شد که «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» از ۲۹ تا ۳۰ ژانویه در شهر سوچی در روسیه برگزار شود.

آخرین دور مذاکرات ژنو که زیر نظر سازمان ملل برگزار می‌شود، به دلیل کارشکنی هیأت اسد شکست خورد. شورشیان در بیانیه‌شان تلویحاً به این کارشکنی‌ها و به قطع‌نامه‌های سازمان ملل در محکومیت حملات شیمیایی حکومت اسد که توسط روسبه وتو شد، نیز اشاره می‌کنند:

 «دولت روسیه طی هفت سال مانع از آن شده، که سازمان ملل اقدامات حکومت سوریه محکوم کند.»

بیانیه شورشیان مخالف اسد، همزمان با آغاز عملیات گسترده‌ ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران در غوطه غربی، در ارتفاعات جبل‌الشیخ منتشر شده است. این منطقه که در جنوب غربی دمشق واقع شده آخرین مقر مخالفان مسلح بشار اسد و تنها نقطه‌ای از خاک سوریه است که در نزدیکی مرز اسرائیل تحت کنترل آن‌ها قرار دارد.

قرار است در «کنگره ملی گفت‌وگوهای سوریه» قانون اساسی تازه‌ای برای جمهوری عربی سوریه به بحث گذاشته شود. بشار اسد ۳۱ نوامبر در دیدار با پوتین اعلام کرده بود که با گروه‌هایی که در پی یافتن راه‌های مسالمت‌آمیز برای سوریه‌اند همکاری می‌کند. برخلاف نشست ژنو، در مذاکراتی که به ابتکار روسیه برگزار می‌شود، برکناری اسد در دستور کار قرار ندارد.

پیش از گروه ریاض «کنگره ملی گفت‌وگوهای سوریه» را تحریم کرده بود.

بیشتر بخوانید:

سوریه: پس از مذاکره کم‌دستاورد آستانه، امید به اجلاسی در سوچی

 

Share