Share

وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین از طالبان خواستند که در مذاکرات صلح شرکت کند.

از راست به چپ: خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان در کنفرانس پکن

از راست به چپ: خواجه آصف، وانگ یی و صلاح‌الدین ربانی، وزرای خارجه چین، پاکستان و افغانستان

صلاح‌الدین ربانی، خواجه آصف و وانگ یی، وزرای امور خارجه افغانستان، پاکستان و چین روز سه‌شنبه ۲۶ دسامبر / ۵ دی پس از نشست سه‌جانبه پکن این فراخوان را صادر کردند.

وزیر خارجه چین هنگام سفر سه ماه پیش خود به کابل پیشنهاد برگزاری اجلاس پکن را داده بود. ایجاد کریدور اقتصادی بین سه کشور و نزدیکی بیشتر آن‌ها از جمله اهداف این کنفرانس است.

کریدور «کمربند و جاده» طرحی‌ست که چین قصد تحقق آن را دارد با این هدف که این کشور را به کشورهای آسیایی و اروپایی مرتبط کند. دهلیز اقتصادی چین-پاکستان بخشی از این طرح به ارزش ۵۷ میلیارد دلار است که قرار است از طریق افغانستان به آسیای میانه توسعه پیدا کند.

وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین گفته‌اند هدفشان از دعوت طالبان برای مذاکره، پیشبرد صلح و آشتی است.

وانگ یى در این کنفرانس از افغانستان و گروه طالبان خواست تا براى پایان دادن به جنگ وارد مذاکرات صلح شوند.

او افزود که کشور متبوعش، از روند آشتی ملى به رهبرى افغان‌ها پشتیبانی می‌کند و این گفت‌وگوها باید به‌زودى آغاز شود.

وزیر خارجه چین، همچنین بر تحکیم روابط و همکارى بین افغانستان و پاکستان تأکید کرد.

صلاح الدین ربانى ضمن از تلاش چین در راه بهبود روابط افغانستان و پاکستان قدردانی کرد . گفت: «ما از تروریسم آسیب زیادی دیدیم و این پدیده هنوز هم چالش بزرگی است. علیه تروریسم باید مبارزه مشترک صورت گیرد.»

وزیر خارجه پاکستان نیز ضمن تأکید بر اهمیت آینده باثبات براى افغانستان و پاکستان گفت کشورش با افغانستان ارزش‌هاى مشترک دارد و افغانستان، بزرگترین همکار تجارتى پاکستان است.

نمایندگان طالبان تاکنون درخواست‌‌های رسمی دولت افغانستان برای گفت‌وگو را رد کرده‌اند.

طالبان در ماه‌های اخیر به عملیات بیشتری در افغانستان دست می‌زنند. آمریکا و متحدان آن در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان سال ۲۰۱۴ به نبردهای خود در افغانستان پایان دادند اما با گسترش اقدامات تروریستی به شمار نیروهای خود افزوده‌‌اند.

در این زمینه تاکنون کنفرانس‌های متعددی در چین، ژاپن و اروپا برگزار شده که در آن‌ها از جمله نمایندگان روسیه و ایران نیز شرکت کرده‌اند.

در آخرین نمونه از حملات تروریستی، صبح روز گذشته، دوشنبه ۲۵ دسامبر/ ۴ دی یک عامل انتحاری در نزدیکی ریاست امنیت ملی افغانستان خود را منفجر کرد و دست کم پنج نفر را به کشتن داد. گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

افغانستان و پاکستان در زمینه مبارزه با طالبان و داعش با هم اختلاف دارند و یکدیگر را گاهی به حمایت از تروریست‌ها متهم می‌کنند. وزیر خارجه چین در پکن آمادگی کشور خود را برای میانجی‌گری میان اسلام‌آباد و کابل اعلام کرد.

نشست سه‌جانبه بعدی افغانستان، پاکستان و چین قرار است در کابل برگزار شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان اواخر سپتامبر سال جاری گفته بود دولت افغانستان تلاش می‌کند بر اساس مذاکرات بین دولت کلمبیا و شورشیان فارک، مذاکرات صلح با طالبان را پیش ببرد. به گفته رئیس جمهور افغانستان طالبان دو هدف را دنبال می‌‌کند: سرنگونی حکومت و دیگری ایجاد «جغرافیای سیاسی» از طریق کنترل مناطقی که در دست دارد. غنی گفته بود طالبان در دستیابی به این اهداف شکست خورده و با این‌حال تنها راه برای رسیدن به صلح پایدار، مذاکره است.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور افغانستان: هدف نهایی صلح با طالبان است

Share