Share

پس از چند ماه انتظار، صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که امدادگران انتقال پزشکی و فوری مجروحان جدی جنگ در غوطه شرقی، منطقه تحت کنترل شورشیان در اطراف دمشق را آغاز کردند. نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز سوریه با اسرائیل و لبنان، شورشیان تحت محاصره قرار داده و به آن‌ها مهلت خروج و یا تسلیم داده‌اند.

انتقال بیماران و مجروحان از غوطه شرقی توسط امدادگران صلیب سرخ و هلال احمر

انتقال بیماران و مجروحان از غوطه شرقی توسط امدادگران صلیب سرخ و هلال احمر

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، صلیب سرخ جهانی در آخرین ساعات سه‌شنبه ۲۶ دسامبر / ۵ دی در صفحه توئیتر خود نوشت: «شامگاه امروز هلال احمر سوریه و گروه امدادگران صلیب سرخ جهانی تخلیه موارد مهم پزشکی در غوطه شرقی به سمت دمشق را آغاز کردند.»

تصاویر منتشرشده بر روی توئیتر کاروانی از آمبولانس‌ها را نشان می‌دهند که آماده انتقال بیماران و مجروحان هستند.

یکی دیگر از مؤسسات خیریه به نام انجمن پزشکی آمریکایی سوری اعلام کرد که تخلیه افراد شامل «۲۹ مورد مهم بود، که انتقال پزشکی آن‌ها به دمشق تصویب شد، چهار بیمار نیز امروز تخلیه شدند». بقیه بیماران نیز در روزهای بعدی منتقل خواهند شد.

نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در غوطه شرقی گرفتار شده‌اند. این منطقه در دست شورشیان است و نیروهای دولتی آن را از نیمه سال ۲۰۱۳ تا کنون در محاصره دارند. موارد سوء تغذیه در میان ساکنان غوطه شرقی گزارش شده است، که نیمی از آن‌ها کودکان هستند.

جان اگلند، مدیر گروه کمک‌رسانی بشردوستانه سازمان ملل برای سوریه، روز پنج‌شنبه گذشته در ژنو به خبرنگاران گفت سازمان ملل از هفته‌ها پیش درخواست کرده بود که اجازه دهند تا ۵۰۰ بیمار را از غوطه شرقی خارج کند. به‌گفته او در این مدت دست‌کم ۱۶ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند، از جمله یک کودک ۹ ماهه که بر اثر سوء تغذیه درگذشت.

غوطه شرقی از آخرین مناطق تحت کنترل شورشیان است که از طرف روسیه، ایران و ترکیه در مذاکرات آستانه به‌عنوان یکی از چهار منطقه «مناطق کاهش تنش» تعیین شد. چهار منطقه «کاهش تنش» شامل ادلب، واقع در شمال غرب سوریه، استان مرکزی حمص، غوطه و همچنین قسمت جنوبی سوریه می‌شوند. هدف از ایجاد «مناطق کاهش تنش» برقراری آتش‌بس مداوم در سوریه است.

مهلت به شورشیان سوری

از سوی دیگر به‌گزارش رویترز، شورشیان سوری گفته‌اند که ارتش سوریه و شبه‌نظامیان هم‌پیمان آن که از سوی ایران حمایت می‌شوند و همچنین نیروهایی از دروز به مخالفان تحت محاصره در منطقه استراتژیک جبل‌الشیخ واقع در مرزهای اسرائیل و لبنان با سوریه، مهلت داده‌اند که تسلیم شوند.

ابراهیم جباوری، ‌ یکی از مسئولان «ارتش آزاد سوریه»، از نیروهای مخالف رژیم بشار اسد گفته است که ارتش سوریه ۷۲ ساعت مهلت داده که خود را تسلیم کنند. آن‌ها گفته‌اند شورشیان یا به ادلب بروند و یا اگر در منطقه می‌مانند باید با نیروهای دولتی و هم‌پیمانانش به توافق برسند.

یکی دیگر مسئول شورشیان سوری که نخواست نامش فاش شود، گفته است که به آن‌ها گفته شده یا باید تسلیم شوند یا با «راه حل نظامی» روبه‌رو خواهند شد.

پس از دو هفته نبردهای سخت و روزانه به همراه حملات هوایی، شورشیان پس از از دست دادن سرزمین‌هایی در منطقه بیت جن، یکی از مناطق اصلی‌شان، تحت محاصره قرار گرفتند.

شبکه اطلاع‌رسانی حزب‌الله لبنان که از سوی ایران حمایت می‌شود گفته است که شورشیان پذیرفته‌اند بر سر شروط ارائه‌شده مذاکره کنند و مذاکرات برای چگونگی خروج‌شان از منطقه آغاز شده و در روزهای آینده به ادلب خواهد رفت.

ارتش سوریه برای فشار بر مخالفان تاکتیک‌های مشابهی را در مناطق تحت کنترل شورشیان که از پایتخت دور هستند پیش می‌برد؛ این مناطق را ماه‌ها تحت محاصره قرار می‌دهند تا مجبور به تسلیم شوند.

به‌گفته شورشیان بیش از ۸ هزار نفر غیرنظامی در این مناطق تحت محاصره هستند و وضعیت آن‌ها دشوار است.

جنگ سوریه از سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۴۰ هزار کشته و میلیون‌ها نفر آواره بر جای گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

«دولت سوریه و ایران مسئول کشتار ۹۰ درصد غیرنظامیان جنگ سوریه»

Share