Share

پلیس ترکیه ۵۴ تن از کارکنان و استادان سابق یک دانشگاه را که پس از کودتای ژوئیه ۲۰۱۶ بسته شده بود بازداشت کرد.

پس از کودتای نافرجام ترکیه ۵۰ هزار نفر در این کشور بازداشت شده‌اند ـ عکس از آرشیو

پس از کودتای نافرجام ترکیه ۵۰ هزار نفر در این کشور بازداشت شده‌اند ـ عکس از آرشیو

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز چهارشنبه ۲۷ دسامبر / ۶ دی ضمن اعلام این خبر افزوده است که در مجموع ۱۷۱ حکم بازداشت برای استادان و کارکنان اداری دانشگاه فاتح در استانبول صادر شده است. فعالیت این دانشگاه توسط حکم ریاست جمهوری ترکیه ممنوع شده است.

این افراد متهم شده‌اند که از سامانه پیام‌رسانی ByLock استفاده کرده‌اند که به‌گفته دولت ترکیه توسط طرفداران فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی ساکن آمریکا استفاده می‌شود. دولت ترکیه فتح‌الله گولن را مسئول اصلی کودتای سال گذشته در این کشور می‌داند اما او این اتهام را رد می‌کند.

پیش از این، دانشگاهیان و افراد دیگری در ترکیه نیز به اتهام استفاده از سامانه پیام‌رسانی ByLock دستگیر شده‌اند. در ماه ژوئیه (تیر) گذشته ۶۴ نفر از دانشگاهیان دانشگاه مدنیت، و در ماه مه سال جاری (اردیبهشت) ده‌ها نفر از فعالان بورس ترکیه با همین اتهام بازداشت شده بودند.

به‌رغم گذشت بیش از یک سال از کودتای نافرجام ترکیه بازداشت‌های روزمره در این کشور، از جمله بازداشت دانشگاهیان و آموزگاران، همچنان ادامه دارد. به تازگی دستگاه قضایی ترکیه در ماه نوامبر (آبان) حکم بازداشت ۱۰۷ تن از معلمان این کشور را به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن صادر کرد و در همین ماه پلیس ترکیه  ۴۲ نفر از کارمندان دانشگاه مرمره استانبول را بازداشت کرد.

پس از کودتای نافرجام ترکیه ۵۰ هزار نفر در این کشور بازداشت و ۱۵۰ هزار نفر از استادان دانشگاه، قاضی‌ها، وکلا، نظامیان و دیگر کارمندان خدمات عمومی از کار خود برکنار شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

حکم بازداشت ۱۰۷ تن از معلمان ترکیه صادر شد

پلیس ترکیه عملیات بازداشت ۴۲ نفر از دانشگاهیان را آغاز کرد

Share