Share

دولت روسیه اعلام کرد که تحقیقات وسیعی را پیرامون علل انفجار در مرکز خرید سن‌پترزبورگ آغاز کرده است. در نظر دولت روسیه این حادثه یک اقدام تروریستی و تلاشی برای کشتار دسته‌جمعی بوده است.

شامگاه چهارشنبه ۲۷ دسامبر، سنت پترزبورگ: نیروهای پلیس در محل انفجار بمب‌دست‌ساز – یک مرکز خرید

چهارشنبه ۲۷ دسامبر در مرکز خرید سن‌پترزبورگ انفجاری روی داد. در این حادثه ۱۰ نفر مجروح شدند که ۹ نفر از آنان در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند. هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

بمب دست‌سازی که منفجر شد در بخش نگهداری کیف مشتریان قرار داشت و حاوی ۲۰۰ گرم ماده منفجره بود. مقامات روسیه اعلام کرده‌اند که در نظر آن‌ها این حادثه تلاشی برای کشتار دسته‌جمعی بوده است. تحقیقات پیرامون این موضوع با اعزام یک کمیته تحقیق به محل حادثه رسماً آغاز شده است.

ولادیمیر پوتین چند ساعت قبل از انفجار در سن‌پترزبورگ، در کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه رسماً به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه ثبت نام کرده بود. انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۱۸ مارس ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد.

جمعه گذشته سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی) اعلام کرده بود ۷ نفر را به ظن همکاری و ارتباط با گروه دولت اسلامی (داعش) دستگیر کرده. ظاهراً این اشخاص قصد داشتند در تعطیلات آخر هفته به سنت‌پترزبورگ حمله تروریستی کنند.

روسیه پیش از این اعلام کرده بود که با همکاری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موفق شده طرح بمب‌گذاری‌ در کلیسای کازان و برخی مراکز پرآمد و شد سن‌پترزبورگ را خنثی کند. ولادیمیر پوتین در یک گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ از رئیس جمهور آمریکا به خاطر این همکاری اطلاعاتی سپاسگزاری کرده بود. پوتین به ترامپ اطمینان داد که همکاری سازمان‌های اطلاعاتی روسیه با آمریکا در این زمینه ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور روسیه ۱۱ دسامبر به سوریه سفر کرد و در پایگاه هوایی حمیمیم پیروزی روسیه بر گروه دولت اسلامی (داعش) را اعلام کرد.

کشورهای آسیای میانه از پوتین به خاطر شکست داعش سپاسگزاری کرده‌‌اند. در همان حال روسیه هشدار داده که این گروه تروریستی این‌بار از افغانستان جمهوری‌های شوروی سابق و مرزهای روسیه را تهدید می‌کند.

در آوریل سال جاری در انفجار یک بمب در متروی شهر سن‌پترزبورگ ۱۱ نفر کشته و ۴۵ نفر مجروح شدند. یک روز بعد از این حادثه یک مرد اهل آسیای میانه به عنوان مظنون اصلی حمله به مترو سن‌پترزبورگ بازداشت شد.

بیشتر بخوانید:

پوتین دستور خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه را صادر کرد

Share