Share

از ساعت ۱۰ صبح پنجشنبه ۷ دی عده‌ای از مردم مشهد در اعتراض به گرانی کالاها مقابل شهرداری مشهد گرد آمدند. این تجمع که تحت عنوان «نه به گرانی» برگزار شده بود، با دخالت مأموران انتظامی به خشونت کشیده شد.

تجمع «نه به گرانی» در مشهد (عکس: شبکه های اجتماعی)

اطلاعی از تعداد معترضان در دست نیست. در شبکه‌های اجتماعی تعداد معترضان مشهدی را ۵۰۰ تا چند هزار نفر تخمین زده‌اند. معترضان شعار می‌دادند «مرگ بر دیکتاتور» و «اسلام را پله کردند، مردم را ذله کردند».

فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از گردهمایی اعتراضی مشهد منتشر شده، نمایانگر درگیری مأموران انتظامی و نیروهای ضد شورش با تظاهرکنندگان است.

درگیری معترضان مشهدی با نیروهای ضد شورش:

نیروهای ضد شورش تلاش کردند با پرتاب گاز اشک‌آور و با ماشین‌های آب‌پاش معترضان را متفرق کنند. عده‌ای از معترضان که عمدتاً از جوانان مشهدی بودند، با پرتاب سنگ در صدد مقابله با نیروی انتظامی و نیروهای ضد شورش برآمدند.

روز گذشته فرمانداری مشهد در واکنش به خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر دعوت از مردم مشهد برای برگزاری تجمع علیه گرانی، اعلام کرد که هیچ سازمان، تشکل و یا گروهی درخواست برگزاری تجمع نداده و مجوزی هم برای برگزاری چنین تجمعی صادر نشده است.

محمد رحیم نوروزیان، فرماندار مشهد به خبرگزاری‌های داخلی گفته است نیروی انتظامی با تظاهرکنندگان با «مدارا» رفتار کرده و «اتفاق خاصی» نیفتاده است.

«تذکراتی به این افراد داده شد و آن‌ها مدتی در میدان شهدا حضور داشتند و پس از آن متفرق شدند.»

به گفته فرماندار مشهد عده‌ای از تظاهرکنندگان بازداشت شده‌اند:

«تعدادی که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.»

تجمع‌های مشابهی در شهرهای یزد و نیشابور نیز برگزار شده است.

تجمع‌کنندگان در نیشابور ضمن اعتراض به گرانی و بیکاری شعار می‌دادند: «ای جوان ایرانی بلند شو بلند شو»،‌ «دزد غارت می کند، ‌دولت حمایت می‌کند» و «سوریه رو رها کن،‌ فکری به حال ما کن».

تجمع اعتراضی در کاشمر: مرگ بر گرانی

قیمت تخم‌مرغ در ایران دو برابر شده. از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ نان به قیمت ثابت [با در نظر گرفتن تورم] ۱۶۰ درصد گران شده، قیمت متوسط قند و شکر ۴۵ درصد و قیمت شیر ۳۹ درصد بالا رفته و گوشت قرمز و ماهی هم ۱۳ درصد گران‌تر شده‌اند.

حداقل حقوق یک کارگر ایرانی ۹۳۰ هزار تومان است. حتی اگر اقشار کم‌درآمد جامعه روزی سه وعده نان و تخم مرغ و گوجه‌فرنگی بخورند، یک خانواده چهار نفره می‌بایست  ۸۱۰ هزار تومان در ماه هزینه کند.

قرار بود قیمت بنزین و گازوئیل هم افزایش پیدا کند که با  کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با این افزایش قیمت مخالفت کرد.

بیشتر بخوانید:

نرخ تورم در آذرماه دو رقمی شد

Share