Share

در یمن، به دور از نگرانی‌های بین‌المللی، جنگ همچنان ادامه دارد. یک مسئول بلندپایه سازمان ملل اعلام کرد که در مدت ۱۰ روز گذشته ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی در چندین حمله هوایی به یمن ۱۰۹ غیرنظامی را کشته است. او این جنگ را «جنگ پوچ» و «بی‌فایده» خواند.

غیرنظامیان، قربانیان جنگ یمن ـ عکس از آرشیو

غیرنظامیان، قربانیان جنگ یمن ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، جیمی مک‌گولدریک، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن روز پنج‌شنبه ۲۸ دسامبر / ۷ دی در بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها دو روز پیش، در روز سه‌شنبه ۶۸ غیرنظامی در دو حمله ائتلاف به‌رهبری سعودی کشته شدند.

به‌گفته مک‌گولدریک، اولین حمله به «یک بازار پر رفت و آمد» در استان تعز، واقع در جنوب غرب یمن، صورت گرفت و جان ۵۴ غیرنظامی، از جمله هشت کودک را گرفت.

در دومین بمباران در استان حدیده، واقع در کناره دریای سرخ، ۱۴ عضو یک خانواده کشته شدند. هر دو منطقه بمباران‌شده در کنترل شورشیان حوثی قرار دارند.

همچنین در ۱۰ روز گذشته، در درگیری‌های شدید دیگر نیز ۴۱ غیرنظامی کشته و ۴۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

«یک جنگ پوچ»

هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن گفت: «من عمیقاً از افزایش تعداد تلفات غیرنظامیان در حملات بی‌رحمانه ناراحتم.»

جیمی مک‌گولدریک با یادآوری این موضوع که طرف‌های درگیری موظفند بر اساس قوانین بین‌المللی غیرنظامی را مورد حفاظت قرار دهند، افزود: «این رویدادها بی‌توجهی کامل طرف‌های درگیری، از جمله ائتلاف عربستان سعودی به زندگی انسان‌ها در این جنگ پوچ را نشان می‌دهند که تنها نتیجه آن از بین بردن این کشور (یمن) و تحمیل درد و رنج بی‌اندازه به ساکنان آن است.»

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی از آخرین حمله موشکی شیعیان حوثی به ریاض حملات هوایی خود در یمن را تشدید کرده‌اند. روز سه‌شنبه ۱۹ دسامبر / ۲۸ آذر برای دومین بار از استان حدیده یمن یک موشک بالستیکی به سمت ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک شد. سامانه دفاع موشکی نیروی هوایی پادشاهی سعودی موفق شد این موشک را منهدم کند. حوثی‌های یمن اعلام کردند که این موشک را به طرف کاخ الیمامه در ریاض شلیک کرده‌اند.

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی از ماه مارس ۲۰۱۵ به دخالت نظامی در یمن روی آورد و به‌سود عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور وارد عملیات علیه شیعیان شورشی حوثی شد. در سپتامبر ۲۰۱۴ صنعا پایتخت یمن به‌دست حوثی‌ها که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند افتاد و سپس بخش‌های وسیع دیگری از یمن نیز به تصرف آن‌ها در آمد.

سازمان ملل بارها تأکید کرده است که بحران یمن با جنگ حل نمی‌شود و تنها از طریق مذاکره می‌توان به این درگیری‌ها پایان داد. با این حال تمامی مذاکرات دو طرف تا کنون به شکست انجامیده است.

به‌گفته سازمان بهداشت جهانی، از زمان دخالت نظامی ائتلاف عربستان سعودی در یمن بیش از ۱۰ هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند. یمن از شیوع بیماری وبا نیز در رنج است و تاکنون بیش از یک میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند.

از سوی دیگر، در این فقیرترین کشور شبه‌جزیره عربستان که ۹۰ درصد به واردات وابسته است، خطر گرسنگی هزاران نفر را تهدید می‌کند و آن‌ها به کمک‌های انسانی فوری نیازمندند.

بیشتر بخوانید:

حملات ائتلاف عربستان سعودی به یمن ۶۰ کشته داشت

Share