Share

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد اعلام کرده که در تجمع «نه به گرانی» در مشهد۵۲  نفر به دلیل «ساختارشکنی» و سر دادن «شعارهای تند» و سوءاستفاده از «احساسات مردم» بازداشت شده‌اند. او گوشزد کرده که «قانون» با «چنین اشخاصی مماشات نمی‌کند.» امام جمعه مشهد هم می‌گوید با تجمع مردم مخالف نیست، مخالف برخی شعارهاست.

پنجشنبه ۷ دی: نیروهای ضد شورش در مشهد (عکس: یوتیوب)

پنجشنبه ۷ دی صدها نفر از مردم مشهد در اعتراض به گرانی مقابل شهرداری مشهد گرد آمدند. این تجمع که تحت عنوان «نه به گرانی» برگزار شده بود، با دخالت مأموران انتظامی به خشونت کشیده شد. معترضان شعار می‌دادند «مرگ بر دیکتاتور» و «اسلام را پله کردند، مردم را ذله کردند»، «چه اشتباهی کردم که انقلاب کردم»،«پلیس برو دزدو بگیر»،‌ «نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران» و «نترسید نترسید، ‌ما همه با هم هستیم».

حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است:

«عده‌ای ساختار شکن شعارهایی تندی را سر دادند که با آنها برخورد شد. ما اعتراض را حق مردم و شهروندان می‌دانیم ولی اگر عده‌ای بخواهند از این احساسات سوءاستفاده کنند و به اصطلاح موج‌سواری کنند، دیگر صبر را جایز نمی‌دانیم و با این افراد برخورد می‌کنیم. قانون به هیچ وجه با افرادی که بخواهند با سوءاستفاده از شرایط اجتماعی مزاحمت برای سایر شهروندان و اختلال در امنیت ایجاد کنند، مماشات نمی‌کند.»

پیش از این محمد رحیم نوروزیان، فرماندار مشهد به خبرگزاری‌های داخلی گفته بود که عده‌ای که قصد «تعرض به اموال عمومی» و تخریب آن‌ها را داشتند بازداشت شده‌اند.

ویدیو (شبکه‌های اجتماعی) : مأموران تلاش می‌کنند یکی از معترضان را بازداشت کنند اما با مقاومت مردم روبرو می‌شوند و اسپری فلفل می‌زنند

آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در سفرش به سبزوار به ناآرامی‌های مشهد هم اشاره کرد و گفت مرجعی«ناشناس» به طور غیر قانونی تجمع در مشهد را سازماندهی کرده بود. به گفته علم‌الهدی این مرجع ناشناس از مالباختگان مؤسسات مالی و معترضان به گرانی دعوت به اجتماع کرده بود.

«برخی از مردم برای بیان مطالبات خود در آن جمع حضور یافتند اما به ناگاه در اجتماع چند صد نفری آنان، گروهی معدود که شمارشان از ۵۰ نفر نمی‌گذشت شعارهای انحرافی و هنجارشکنانه «فلسطین را رها کن و نه غزه نه لبنان»، «جانم فدای ایران» را سر دادند.

علم‌الهدی گفت این اشخاص قصد داشتند با انتشار فیلم‌هایی از این تجمعات چنین وانمود کنند که جمهوری اسلامی «پایگاه انقلابی» خود در مشهد را از دست داده است.

تجمع نه به گرانی در شهرهای کاشمر و نیشابور هم برگزار شد. در این شهرها هم تجمع‌کنندگان مجوزی دریافت نکرده بودند. در نیشابور مردم شعار می‌دادند: « فکری به حال ما کن، سوریه را رها کن،»، «ای جوان ایرانی بلند شو بلند شو»،‌ «دزد غارت می‌کند، ‌دولت حمایت می‌کند».

سعید شیبانی فرماندار نیشابور گفته است که در تجمع در نیشابور کسی بازداشت نشده است.

عده‌ای از طرفداران دولت روحانی از یک دسیسه سخن گفته بودند. محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در واکنش گفته است:

«تجمع اعتراض‌آمیز مردم در مشهد و بعضی از شهرها در واقع اعتراض به نابسامانی‌ها و کاستی‌ها در نظام کلان تدبیر و مدیریت کشور در ادوار مختلف است؛ به جای تلاش برای خاموش کردن و سیاسی و جناحی جلوه دادن آن، صدای مردم را بشنویم و برایش چاره‌اندیشی کنیم.»

بیشتر بخوانید:

تجمع «نه به گرانی» در مشهد به خشونت کشیده شد

Share