Share

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد در بودجه سال ۹۷ اعتباری برای مطالبات فرهنگیان وجود ندارد.

عکس از آرشیو: تجمع معلمان و فرهنگیان

محمد بیرانوندی گفته «بودجه آموزش و پرورش فقط کفاف هزینه‌های جاری را می‌دهد. این بودجه فقط می‌تواند حقوق و مزایای فرهنگیان را تامین و اعتبار سایر امور نزدیک به صفر بوده و بسیار نگران‌کننده است».

این خبر در حالی اعلام می‌شود که علی الهیار ترکمن، معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از پرداخت معوقات فرهنگیان تا اسفندماه امسال و همچنین انتقال بخشی از این معوقات به سال ۹۷ خبر داده بود.

مطالبات پرداخت نشده معلمان و بازنشستگان سبب شده تا این معلمان بارها مقابل مجلس شورای اسلامی و نهادهای مرتبط دیگر تجمع کنند.

وزارت آموزش و پرورش نمی‌تواند حقوق معلمان حق‌التدریسی را پرداخت کند و از عهده پرداخت اضافه‌کار معلمان هم برنمی‌‌آید.

علاوه بر این، افزایش حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان، افزایش بودجه و ارتقای سطح معیشت همواره یکی از مطالبات فرهنگیان بوده است.

۱۳ مهر امسال به مناسبت روز جهانی معلم، فرهنگیان ایران با تجمع در چند شهر ایران به بیان این خواست‌ها پرداختند.

در لایحه بودجه سال ۹۷ کمی بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش اختصاص داده شده. بودجه استانی آموزش و پرورش در سال ۹۷ هم حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان است و برای اعتبارات اجرایی این وزارتخانه دو هزار و ۸۳۱ میلیارد تومان تعیین شده. در مقایسه با سال گذشته بودجه آموزش و پرورش بیش از چهار هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده. این امر در بازسازی و  توسعه مدارس و کیفیت تحصیل دانش‌آموزان و معیشت معلمان تأثیرگذار است.


در همین زمینه

تأثیر بودجه ۹۷ بر آموزش و پرورش ایران و معیشت معلمان

تجمع معلمان حق‌التدریسی مقابل مجلس با خواست تعیین وضعیت شغلی

Share