Share

شامگاه شنبه نهم دی، اینترنت همراه در تلفن‌های برخی از کاربران شرکت‌های «ایرانسل» و «رایتل» در تهران از دسترس خارج شد. همچنین کانال تلگرامی «آمدنیوز» پس از اعتراض وزیر ارتباطات ایران به مدیر نرم افزار پیام رسان «تلگرام»، مسدود شد.

کاربران تهرانی گزارش کرده‌اند که از ساعت ۲۲ امکان اتصال به اینترنت را از طریق اینترنت همراه موبایل خود ندارند. قطعی اینترنت همراه در تهران اما همه‌گیر نیست و فقط شامل اینترنت تعداد نامشخصی از کاربران شده است.

کانال تلگرامی «آمدنیوز» در پی اعتراض وزیر ارتباطات ایران، محمد جواد آذری جهرمی به مسئولان این نرم‌افزار پیام‌رسان مسدود شد. اما بامداد ۱۰ دی، آمدنیوز کانال جدیدی را به کاربران عضوش معرفی کرد. کانال دوم هم توسط تلگرام مسدود شد.

پاول دوروف، مدیر تلگرام، در توئیترش علت مسدود کردن آمدنیوز را نقض قوانین تلگرام عنوان کرد. دوروف گفت که این کانال آموزش وندالیسم و تهیه کوکتل مولوتوف می‌دهد و گفت این کار با قوانین این پیام‌رسان در «ممنوعیت دعوت به خشونت» در تضاد است.

مدیر شرکت تلگرام در صفحه توییتر خود نوشت: «کانال تلگرامی آمدنیوز از دنبال‌کنندگانش تقاضای استفاده از کوکتل مولوتوف علیه پلیس کرده بود که به دلیل نقض سیاست ممنوعیت درخواست برای خشونت ما تعلیق شد. خط قرمزهایی وجود دارند که نباید از آن‌ها تخطی شود.»

کاربران ایرانی زیر توضیحات پاول دوروف در مورد مسدود کردن تلگرام به او اعتراض کردند و این کار را همکاری با حکومت ایران تعبیر کردند.

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه سازمان امنیت ملی امریکا و فعال آزادی اینترنت هم در توئیتر خود به تلگرام معترض شده و گفته است که پاسخگویی به فشارهای دولتی برای مسدود کردن کانال‌ها نمی‌تواند ادامه بیابد. او از تلگرام خواسته که روش‌های ارتباطی و پیام‌رسانی امن‌تر را هم به کاربران ایران آموزش دهند تا اگر تلگرام مسدود شد راه دسترسی به اینترنت باشد.

در پیام اسنودن آمده است: «تلگرام دیر یا زود با افزایش فشار برای همکاری با دولت ایران و با درخواست‌های این دولت برای این کار مواجه خواهد شد. امروز ما دیدیم وزیر ارتباطات ایران خواست که یک کانال بزرگ تعطیل شود.»

او در ادامه نوشته است: «تلگرام ممکن است که برای زنده نگه داشتن حضورش در ایران هر کاری بکند اما این بی‌ثبات است. دوروف باید بداند که به هر حال او از روسیه راندند برای اینکه حاضر نبود در شبکه اجتماعی “وی.کی” برای دولت روسیه به اندازه کافی خوش خدمتی کند.»

کانال تلگرامی آمدنیوز با بیش از یک و نیم ملیون عضو، یکی از کانال‌های خبرساز بوده‌ که مدل رسانه‌ای آن استوار بر واقعیت‌یابی یا درستی‌سنجی نیست. آمدنیوز معمولا خبرها و شایعه‌ها را بدون رسالت درستی‌سنجی منتشر می‌کند. این کانال در جریان تظاهرات‌های خیابانی‌ای که از روز هفتم دی در مشهد آغاز شد و به شهرهای دیگر کشیده شد، فعال بوده است و ویدئوهای معترضان را منتشر می‌کرد.

در همین زمینه:

ادامه شبانه اعتراض‌های سرتاسری ایران: افزایش شعارها علیه رهبری

 

Share