Share

رسانه‌های ایرانی از مسدودشدن تلگرام و اینستاگرام در ایران خبر می‌دهند. این اتفاق پس از سه روز اعتراض‌های سراسری در شهرهای مختلف ایران رخ می‌دهد که در آنها راهپیمایان شعارهایی علیه بلندپایه‌ترین مقام‌های حکومتی و نیز نظام «جمهوری اسلامی» سر دادند.

تلگرام و اینستاگرام مسدود شدند

خبرگزاری صداوسیمای دولتی ایران به نقل از یک منبع آگاه یکشنبه ۱۰ دی‌ماه اعلام کرد که «با تصمیم سطوح عالی امنیتی فعالیت تلگرام و اینستاگرام فقط به طور موقت محدود می‌شود.»

خبرگزاری دولتی ایسنا نیز خبر داده که اپلیکیشن‌های همراه مربوط به سرویس‌های تلگرام و اینستاگرام از کار افتاده‌اند.

همچنین خبر رسیده است که تلگرام و اینستاگرام در تهران و مشهد توسط اینترنت ایرانسل و همراه اول قطع شده است.

پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام نیز نسبت به این خبر واکنش نشان داده است. او گفته «مقامات ایران پس از آنکه درخواستشان برای بسته شدن کانال “صدای مردم” و دیگر کانال‌های اعتراضی مسالمت آمیز رد شد، در حال مسدودکردن دسترسی به تلگرام هستند.»

تلگرام به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی ایرانیان نقش مهمی در فراهم‌آوردن امکان ارتباط بین معترضان داشته است. اینستاگرام نیز دومین شبکه محبوب بین کاربران ایرانی است و بسیاری از مقام‌های دولتی و حکومتی نیز در آن عضویت دارند.

روز جمعه محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران خواستار سانسور اینترنت به شیوه‌ چین برای جلوگیری از بروز ناآرامی‌ها شد.

او به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر ایران اشاره کرد که دو روز پیش از آن گفته بود:

امروز در فضای مجازی، هزاران توپخانه در حال شلیک به سمت ملت ایران است و اگر گفته می شود باید مراقب فضای مجازی بود از این جهت است که دشمن نتواند از این فضا برای هدف قرار دادن هویت و موجودیت ملت و نظام اسلامی استفاده کند.

بسیاری از شعارها در اعتراضات روز شنبه رهبر ایران را هدف گرفته بودند.

تلگرام، آمدنیوز و خط قرمزها

کاربران تهرانی شنبه‌شب گزارش کردند که از ساعت ۲۲ امکان اتصال به اینترنت را از طریق اینترنت همراه موبایل خود ندارند. قطعی اینترنت همراه در تهران اما همه‌گیر نیست و فقط شامل اینترنت تعداد نامشخصی از کاربران شده است.

کانال تلگرامی «آمدنیوز» در پی اعتراض وزیر ارتباطات ایران، محمد جواد آذری جهرمی به مسئولان این نرم‌افزار پیام‌رسان مسدود شد. اما بامداد ۱۰ دی، آمدنیوز کانال جدیدی را به کاربران عضوش معرفی کرد. کانال دوم هم توسط تلگرام مسدود شد. نهایتاً با اخراج «مدیر خطاکار»، تلگرام اجازه فعالیت به کانال جدید یعنی «صدای مردم» را داد.

پاول دوروف، مدیر تلگرام، در توئیترش علت مسدود کردن آمدنیوز را نقض قوانین تلگرام عنوان کرد. دوروف گفت که این کانال آموزش وندالیسم و تهیه کوکتل مولوتوف می‌دهد و گفت این کار با قوانین این پیام‌رسان در «ممنوعیت دعوت به خشونت» در تضاد است.

مدیر شرکت تلگرام در صفحه توییتر خود نوشت: «کانال تلگرامی آمدنیوز از دنبال‌کنندگانش تقاضای استفاده از کوکتل مولوتوف علیه پلیس کرده بود که به دلیل نقض سیاست ممنوعیت درخواست برای خشونت ما تعلیق شد. خط قرمزهایی وجود دارند که نباید از آن‌ها تخطی شود.»

کاربران ایرانی زیر توضیحات پاول دوروف در مورد مسدود کردن تلگرام به او اعتراض کردند و این کار را همکاری با حکومت ایران تعبیر کردند.

کانال تلگرامی آمدنیوز با بیش از یک و نیم ملیون عضو، یکی از کانال‌های خبرساز بوده‌ که مدل رسانه‌ای آن استوار بر واقعیت‌یابی یا درستی‌سنجی نیست. آمدنیوز معمولا خبرها و شایعه‌ها را بدون رسالت درستی‌سنجی منتشر می‌کند. این کانال در جریان تظاهرات‌های خیابانی‌ای که از روز هفتم دی در مشهد آغاز شد و به شهرهای دیگر کشیده شد، فعال بوده است و ویدئوهای معترضان را منتشر می‌کرد.

محافظه‌کاران و تندروها در ایران از سال گذشته و در دوران کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ به دنبال محدودکردن دسترسی به تلگرام بوده‌اند.


در همین زمینه

کانال تلگرامی «آمدنیوز» و اینترنت همراه برخی از کاربران از دسترس خارج شد

Share