Share

حسن روحانی در دومین واکنش خود به رویدادهای اخیر در شهرهای ایران «توهین به مقدسات و ارزش‌های انقلاب» در این اعتراضات را کار اقلیت کوچکی دانست که «به خوبی جمع می‌شود».

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم همچون دیگر مسئولان جمهوری اسلامی از نقش «دشمنان» در اعتراضات اخیر سخن گفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم همچون دیگر مسئولان جمهوری اسلامی از نقش «دشمنان» در اعتراضات اخیر سخن گفت.

حسن روحانی دوشنبه ۱۱ دی در جلسه‌ای با رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، از «موفقیت‌های دولت» خود در زمینه برجام و «امنیت و مبارزه با تروریسم در منطقه» سخن گفت و ضمن اشاره به آن‌چه «انتخابات بسیار شکوهمند» نامید، گفت: «شرایط ما از شرایط متوسط دنیا بهتر است. چرا نباید بگوییم؛ وضع اقتصادی ما از وضع اقتصادی متوسط دنیا بهتر است.»

او با برشمردن این شرایط افزود: «این مجموعه، دشمن ما را عصبانی کرد، وحدت ما تیری بود بر چشم آن‌ها، پیشرفت ما برای آن‌ها غیرقابل تحمل بود، موفقیت ما در دنیای سیاست و در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی برای آن‌ها غیرقابل تحمل بود. موفقیت ما در منطقه برای آن‌ها غیر قابل تحمل بود. شما می‌خواهید آن‌ها انتقام نگیرند؟ شما می‌خواهید یک عده افراد را تحریک نکنند؟»

مسئولان حکومتی جمهوری اسلامی در اعتراضات چهار روز اخیر در شهرهای مختلف ایران تأکید و تلاش کرده‌‌اند که خواسته‌های مردم را «به‌حق» بنامند اما بخشی از معترضان را به «اغتشاش و تخریب» متهم کرده و آن‌ها را به «دشمنان انقلاب» مربوط بدانند.

روحانی گفت: «ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند، به خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به راحتی از اینها عبور کرده است، اینها که چیزی نیست.»

رئیس جمهوری ایران بهترین پاسخ در برابر این‌گونه رویدادها را «وحدت ملی» خواند که به‌گفته او اولین مصداق آن «وحدت مسئولان، یعنی مجلس، دولت، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و همه افرادی که در این کشور مسئولیت دارند»، دانست.

او گفت که نمی‌خواهد وارد بحث در باره ریشه این حوادث شود و آن را به یک فرصت و زمان دیگر موکول کرد، اما گفت: «دیگر بحث سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنیت و مصالح ملی و ثبات ما و منطقه است.»

حسن روحانی عصر روز یکشنبه ۱۰ دی ماه، نیز در جلسه هیئت دولت گفته بود که «طبق قانون اساسی و حقوق شهروندی» مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراض‌شان کاملاً آزاد هستند». او اما از تظاهرکنندگان انتقاد کرد و گفت: «دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را بهم بزنند و یا در جامعه اغتشاشی ایجاد کنند، حتماً‌ تحمل نخواهد کرد.»

اعتراض‌ها در ایران از روز جمعه گذشته تا یکشنبه شب ۱۰ دی در تهران، سنندج، بانه، شیراز، درود، زنجان، اردبیل، مشهد، خرم‌آباد، اصفهان، تاکستان، کرمانشاه، رشت، تویسرکان، نهاوند، شهر قدس، ارومیه، ایلام، چابهار، قشم، الیگودرز، سمنان، بهشهر، خوی، شاهین شهر، شهرضا، قزوین، اراک، تاکستان، گناوه، خرمدره و مراغه ادامه داشته است. این اعتراض‌ها حتی پس از سخنان شب گذشته حسن روحانی نیز در تهران و چند شهر دیگر تا پاسی از شب ادامه داشت.

تلویزیون ایران گفته است تا کنون ۱۰ نفر در این اعترضات کشته شده‌اند. بیش از ۳۰۰ نفر نیز در شهرهای مختلف دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

واکنش روحانی به تظاهرات‌ها: اعتراض حق مردم است اما با «اغتشاش» برخورد می‌کنیم

 


در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share