Share

فرزند مهدی کروبی از انتقال پدرش به مکانی تازه و اصرار مقامات امنیتی بر ادامه بازداشت وی در تنهایی خبر داد.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت کنونی ایران، در وبلاگ خود نوشت پدرش به یک واحد مسکونی در یکی از محله‌های شمیران تهران جهت گذراندن دوران بازداشت خانگی خود منتقل شده است.

محمدتقی کروبی نوشته این انتقال به‌دنبال پی‌گیری‌های خانواده و به‌ویژه مادرش، فاطمه کروبی صورت گرفته است.

وی افزوده است واحد مسکونی جدید اجاره‌ای است و خانواده کروبی بخشی از مبلغ اجاره و وزارت اطلاعات نیز به دلیل حضور نیروهایش بخش دیگری از آن را می‌پردازند.

محمدتقی کروبی گفته است مقامات امنیتی اجازه ماندن مادرش را در کنار پدرش نمی‌دهند و اصرار دارند مهدی کروبی ادامه بازداشت خود را به تنهایی بگذراند.

پیش از این، فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در شهریورماه سال جاری از انتقال همسرش به یک آپارتمان یک خوابه کوچک خبر داده بود.

محمدتقی کروبی تأکید کرده است که پدرش همچون گذشته از حقوق نخستین یک زندانی مانند حق دسترسی به روزنامه، ملاقات منظم با نزدیکان، تلفن و… برخوردار نیست و هواخوری وی پس از انتقال تنها در محدوده آپارتمان مجاز شمرده شده است

در آن زمان نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران با انتقال مهدی کروبی به منزل مسکونی‌اش در جماران موافقت نکرده بودند و رهبر حزب اعتماد ملی ۱۰۰ روز از بازداشت خانگی خود را در آپارتمانی اداری و کوچک که به گفته فرزندش بدون دسترسی به هوای آزاد و در کنار تعدادی از مأموران امنیتی بود، به‌سر برد.

محمدتقی کروبی همچنین گفته است وضعیت تنفسی پدرش به دلیل شرایط نامساعد و عدم دسترسی به هوای آزاد در ۱۰۰ روز گذشته دچار مشکلاتی شده است و در حال حاضر مهدی کروبی داروهای تجویز شده از سوی پزشک وزارت اطلاعات را مورد استفاده قرار می‌دهد.

فرزند مهدی کروبی افزوده است: "بر خلاف ورود آسیب‌های جسمی، روحیه آقای کروبی نسبت به مسیر انتخاب شده و عهد خود با مردم بسیار عالی و کم‌نظیر است."

وی همچنین تأکید کرده است که پدرش همچون گذشته از حقوق نخستین یک زندانی مانند حق دسترسی به روزنامه، ملاقات منظم با نزدیکان، تلفن و… برخوردار نیست و هواخوری وی پس از انتقال تنها در محدوده آپارتمان مجاز شمرده شده است.

فاطمه کروبی در گفت‌وگویی به تاریخ ششم شهریورماه سال جاری گفته بود که همسرش در دوران بازداشت خانگی "از کلیه حقوق یک زندانی محروم بوده" و در طول ۱۹۰ روز فقط یک بار به او اجازه هواخوری در حیاط خانه داده شده است.

چند ماه پیش نیز برخی از تارنماهای نزدیک به حکومت ایران از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان در پی سکته قلبی خبر داده بودند که این خبر از سوی حسین کروبی، فرزند دیگر مهدی کروبی تکذیب شد.

فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر روز دوشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که "گروه تحقیق سازمان ملل درباره ناپدید شدن‌های اجباری" در مورد وضعیت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، یکی دیگر از رهبران مخالفان دولت ایران، از جمهوری اسلامی توضیح خواسته است اما مقامات ایران توضیحی در این‌باره ارائه نکرده‌اند.

مهدی کروبی و فاطمه کروبی از راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.

راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ماه به دعوت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت به پشتیبانی از مردم تونس و مصر برگزار شد که طی آن دو نفر کشته، ده‌ها نفر زخمی و گروه بسیاری بازداشت شدند.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد نیز هم‌زمان با مهدی کروبی و فاطمه کروبی در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.
 

Share