Share

جعفر پناهی از دریچه چشم یک فیلمساز تصویری از فضای امنیتی تهران در پنجمین روز اعتراضات سراسری در ایران به دست می‌دهد و پیشنهادی را مطرح می‌کند: برگزاری رفراندوم یا تظاهرات آزاد.

جعفر پناهی: این همه ترس از تظاهرات برای چیست؟

نویسندگان ایرانی سکوت پیشه کرده‌اند، اما گروهی از هنرمندان مقیم ایران و خارج از کشور در شبکه‌های اجتماعی از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته‌اند به خواسته‌های معترضان احترام بگذارند و از برخوردهای خشونت‌آمیز با مردم پرهیز کنند. ترانه علیدوستی، مهناز افشار، تهمینه میلانی، علیرضا عصار و همچنین ابی، گوگوش، هاتف، منصور، رضا دقتی از معترضان حمایت کرده‌اند.  اکنون جعفر پناهی هم به جمع هنرمندان سرشناسی که از تظاهرات سراسری در ایران و خواسته‌های مردم حماسیت کرده‌اند پیوسته است. پناهی در نوشته‌ای که در اینستاگرام منتشر کرده، تصویری از جو امنیتی در تهران به دست می‌دهد:

«از میدان انقلاب به طرف میدان فردوسى مى‌رفتم. هزاران بسیجى موتورسوار، نیروى انتظامى، نیروهاى ضد شورش، با تجهیزات کامل بین میدان تا چهار راه ولیعصر دیده مى‌شدند . این لشگرکشى براى چیست؟ آیا براى امنیت است؟ بیشتر حس اشغال به دست نیروهاى بیگانه می‌کردم تا امنیت. این همه ترس از تظاهرات براى چیست؟ اگر یک نظام سیاسى پایگاه مردمى داشته باشد لشکرکشى و کشتار نمى‌کند. ترس با لشکر کشى آشکار مى‌شود که خود به خود معنى آن فاقد پایگاه مردمى است.»

جعفر پناهی سپس با استناد به سخنان آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در بدو انقلاب در بهشت زهرا، بعد از بازگشتش از پاریس، از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهد که یا به یک رفراندوم تن بدهند و با اجازه دهند که مردم آزادانه خواسته‌هایشان را در تظاهرات اعتراضی بیان کنند:

 «اگر معتقد به پایگاه مردمى هستید اجازه رفراندم بدهید. مسالمت‌آمیز‌ترین راه، رفراندم است. اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را ندارید بدون آنکه لشکرکشى کنید اجازه دهید فقط یک روز طرفداران حکومت و یک روز دیگر هم بقیه آزادانه و بدون بگیر و ببند تظاهرات کنند، خواهید دید حتى خون از دماغ کسى نخواهد آمد. آن‌وقت قضاوت کنید ، اطمینان داشته باشید که ملت به نتیجه احترام خواهند گذاشت. شما چطور؟»

جعفر پناهی در جریان رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ دو بار دستگیر و سپس به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و سفر به خارج از ایران محکوم شد. دو سال پیش فیلم «تاکسی» او که با بودجه ناچیزی ساخته شده، خرس طلای جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد.

حنا سعیدی، خواهرزاده جعفر پناهی که در این فیلم بازی می‌کند در حالی ‌که اشک می‌ریخت، خرس طلایی را به نمایندگی از پناهی که در ایران به سر می‌برد و ممنوع‌الخروج است، دریافت کرد.

پیش از این جعفر پناهی در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر از اهدای جایزه به فیلم امنیتی «ماجرای نیمروز» درباره درگیری مقامات امنیتی با موسی خیابانی خودداری کرده بود.

بیشتر بخوانید:

جعفر پناهی به «ماجرای نیمروز» جایزه نداد

 

 

 

Share