Share

فرمانده سپاه پاسداران جمع‌بندی از تظاهرات سراسری در شش روز گذشته را ارائه داده است: «هر که وسط صحنه بود اغتشاشگر و جیره‌خوار بیگانه بود.» به گفته فرمانده سپاه، کنترل شبکه‌های اجتماعی از دست دولت خارج شد و این موضوع دامنه تظاهرات سراسری را گسترده‌تر کرد. محمد علی جعفری، رئیس سابق جمهوری اسلامی و هواداران او را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

سردار پاسدار محمد علی جعفری

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در تیر ۹۶ در ضیافتی که با فعالان اقتصادی در ایران ترتیب داده بود، سپاه پاسداران را با یک دولت تفنگ به دست مقایسه کرده و خواهان اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری بخش‌های بالادستی اقتصاد ایران به بخش خصوصی شده بود. بانک جهانی رشد اقتصادی ایران برای سال آینده را بیش از ۴ درصد برآورده. اما این رشد مدیون آن ۳۰ درصد از اقتصاد ایران است که به صادرات نفت تکیه دارد. فرمانده سپاه پاسداران بحران کنونی جمهوری اسلامی را دستاویزی قرار داده برای سهیم کردن سپاه در باقی‌مانده اقتصاد نفتی ایران:

«سپاه آماده است به کمک دولت بشتابد و برای عملی کردن اقتصاد مقاومتی نیروهای خود را متمرکز کند تا با کمک هم از این بحران عبور کنیم.»

محمد علی جعفری در سخنانی که چهارشنبه ۱۳ دی در خبرگزاری تسنیم بازتاب یافته می‌گوید مردم همواره مشکلات معیشتی داشتند، اما این‌بار به این دلیل که وضع خود را با غرب مقایسه می‌کنند زیاده‌خواه شده‌اند.

«بعضی احساس می‌‌کنند دوستی با آمریکا وضعیت اقتصادی را بهتر می‌کند اما این افراد نگاهی به کشورهایی مانند مصر بیندازند که همه چیز خود را فدای دوستی با آمریکا کردند.»

 پنجشنبه ۷ دی در پی انتشار فراخوان تجمع «نه به گرانی»، صدها نفر از معترضان به گرانی، ابتدا در شهرهای مشهد، نیشابور، کاشمر و یزد دست به تجمع زدند و سپس این تجمعات به دیگر شهرهای ایران سرایت کرد و دامنه اعتراضات گسترده‌تر شد. فرمانده سپاه پاسداران بدون آنکه از محمود احمدی‌نژاد نام ببرد، می‌گوید:

«[اعتراضات در مشهد] با فراخوان یکی از سایت‌هایی صورت گرفت که وابسته به شخصی است که این روزها زبان به مخالف‌خوانی نسبت به اصل و ارزش‌های نظام گشوده است. نیروهای امنیتی درحال بررسی این مسئله هستند و اگر به دخالت این مسئول سابق برسند قطعاً متناسب با وضعیت و درخواست ناجا با او برخورد خواهند کرد.»

صفت «مخالف‌خوان» را فرمانده سپاه از رهبر جمهوری اسلامی به وام گرفته است. ۶ دی، یک روز قبل از آغاز تظاهرات سراسری در ایران، علی خامنه‌ای در سخنانی تأویل‌پذیر بدون آنکه از احمدی‌نژاد نام ببرد، گفته بود «نمی‌شود که انسان یک دهه همه‌کاره کشور باشد، بعد در دهه بعدی تبدیل شود به مخالف‌خوان کشور.»

مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد بلافاصله این سخنان را به دولت روحانی برگردانده بود. وزارت کشور اما در جلسه با رهبران احزاب با استناد به سخنرانی ۶ دی خامنه‌ای، «جریان انحرافی» را مسئول ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به «نظام» جلوه داده بود.

سرلشکر محمد علی جعفری گفته است که سپاه فقط در استان‌های اصفهان، لرستان و همدان «به طور محدود» در سرکوب تظاهرات نقش ایفا کرده است. فرمانده سپاه ادعا کرد سلطنت‌طلبان و طرفداران سازمان مجاهدین خلق مسئولیت گسترش دامنه تظاهرات را به عهده داشته‌اند.

تاکنون در تظاهرات سراسری در ایران ۲۲ نفر کشته و بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند.


در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share