Share

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در حال و هوایی متفاوت از سال‌های گذشته برگزار می‌شود. فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» درباره اعتراضات ۸۸ توقیف شده و با وجود آنکه تاریخ مصرف آن سپری شده، به جشنواره دولتی فجر راه نیافته است. در همان حال اعتراضات سراسری این بار با شعارها و خاستگاهی کاملاً متفاوت شهرهای ایران را فرا گرفته است. رضا علامه‌زاده، نویسنده و سینماگر تبعیدی از سینماگران ایرانی دعوت کرده جشنواره فیلم فجر را تحریم کنند.

رضا علامه‌زاده، سینماگر نام‌آشنا

رضا علامه‌زاده، سینماگر و نویسنده

رضا علامه‌زاده، سینماگر و نویسنده نام‌آشنا در فراخوانی از سینماگران ایرانی خواسته است به جاى سلفى گرفتن بر فرش قرمز جشنواره‌هاى رنگارنگ از جمله جشنواره فجر، با مردم یکى شوند:

«به حرمت دوربین سوگند که امروز جاى شما سینماگران هموطن در خیابان است. بیائید به جاى در نوبت “جشنواره فجر” ایستادن رسماً اعلام کنید که آن را تحریم مى‌کنید. افتخارآفرین‌ترین جایزه براى شما امروز در دست مردمى است که علیه رژیم مزدورپرور اسلامى به خیابان‌ها سرازیر شده‌اند. به جاى سلفى گرفتن بر فرش قرمز جشنواره‌هاى رنگارنگ، با آنان یکى شوید و دوربینتان را رو به ایشان بگیرید. کلید رهائى از سانسورگران وزارت ارشاد و توقیف‌کنندگان آثار با ارزشتان در دست همین مردمى است که دیروز تماشاگران فیلم‌هایتان بودند و امروز تماشاگر عملکرد خودتان‌اند.»

ابراهیم داروغه‌زاده، رئیس معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در تیر سال جاری اعلام کرده بود که «آشغال‌های دوست‌داشتنی» یکی از ۱۰ فیلم توقیف‌شده در ایران است. کاناپه ساخته کیانوش عیاری، و «ارادتمند، بهاره تینا نازنین» ساخته عبدالرضا کاهانی از دیگر فیلم‌های توقیف‌شده‌اند. کاناپه درباره آزادی پوشش زنان، «ارادتمند، بهاره تینا نازنین» درباره سرگشتگی نسل جوان و سرکشی‌ست که در یک دور باطل گرفتار آمده و «آشغال‌های دوست‌داشتنی» هم درباره گفت‌وگوی دو نسل درباره سرکوب نهضت‌های اجتماعی در ایران در جریان اعتراضات سال ۸۸ است. فراخوان رضا علامه‌زاده در شرایطی منتشر می‌شود که به هفتمین روز از اعتراضات سراسری رسیده‌ایم. شعار معترضان رادیکال‌تر می‌شود. اعتراضات که ابتدا خاستگاه اقتصادی داشت، اکنون رهبری جمهوری اسلامی را نشانه رفته و واکنش‌های گسترده‌ای را هم در جامعه جهانی برانگیخته است. نشریه ورلد سوشیالیست از اعتراضات ایران به عنوان جنبش فرودستان علیه اشرافیت روحانیون یاد کرده است.

نویسندگان ایرانی سکوت پیشه کرده‌اند. آن‌ها ترجیح می‌دهند سرگرم جایزه‌ای باشند که به نام احمد محمود بنیان گذاشته شده، اما با زندگی و آثار این نویسنده فقید ایرانی چندان ارتباطی ندارد. هنرمندان اما به اعتراضات سراسری بی‌تفاوت نبوده‌اند.

در روزهای گذشته گروهی از هنرمندان مقیم ایران و خارج از کشور در شبکه‌های اجتماعی از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته‌اند به خواسته‌های معترضان احترام بگذارند و از برخوردهای خشونت‌آمیز با مردم پرهیز کنند. ترانه علیدوستی، مهناز افشار، تهمینه میلانی، علیرضا عصار و همچنین ابی، گوگوش، هاتف، منصور، شیرین نشاط و رضا دقتی از معترضان حمایت کرده‌اند.

جعفر پناهی هم در پنجمین روز تظاهرات سراسری از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود که یا به معترضان اجازه دهند آزادانه راهپیمایی کنند و خواسته‌هایشان را در میان بگذارند و یا اینکه به برگزاری یک رفراندوم تن بدهند.

رضا علامه‌زاده فیلم‌های «جنایت مقدس»، «مهمانان هتل آستوریا» و «تابوی ایرانی» و همچنین مستند «با من از دریا بگو» درباره کشتار ۶۷ را در خارج از ایران ساخته و به نمایش درآورده است.

جعفر پناهی در جریان رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ دو بار دستگیر و سپس به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و سفر به خارج از ایران محکوم شد. دو سال پیش فیلم «تاکسی» او که با بودجه ناچیزی ساخته شده، خرس طلای جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد.

جعفر پناهی در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر از اهدای جایزه به فیلم امنیتی «ماجرای نیمروز» که با سرمایه سپاه برای تحریف تاریخ سال‌های اول انقلاب ساخته شده خودداری کرده بود. رضا علامه‌زاده درباره فیلم برگزیده سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفته بود فقط بیست دقیقه از این فیلم را توانسته تحمل کند. حتی صحنه‌های معمولی این فیلم هم در نظر این سینماگر برجسته «مضحک» جلوه می‌کرده است.

بیشتر بخوانید:

رضا علامه‌زاده: حتی صحنه‌های معمولی «ماجرای نیمروز» مضحک بود

Share