Share

حکم اعدام امیرحسین پورجعفر که به اتهام قتل ستایش قریشی، دختر هفت ساله افغان تبار مقیم ایران به قصاص محکوم شده بود، صبح روز پنجشنبه ۱۴ دی ماه در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

امیرحسین پورجعفر

متهم به قتل اما در هنگام وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال داشت و افراد، نهادها و سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین‌الملل درباره اجرای این حکم هشدار داده و خواستار اجرا نشدن آن شده بودند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن اعلام خبر به دار آویخته شدن امیرحسین پورجعفر، از قول غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران نوشته است: «با توجه به تقاضا و اصرار اولیای دم ستایش قریشی و پس از انجام تمامی فرآیندها و تشریفات قانونی، حکم صادره که به تایید دیوان عالی کشور رسیده بود به مرحله اجرا درآمد.»

اسماعیلی اظهار امیدواری کرده است که اعمال قانون و اجرای این حکم بازدارندگی لازم را داشته باشد و بتواند در آینده از وقوع چنین جنایاتی جلوگیری کند.

حکم قصاص نفس قاتل ستایش پیشتر از سوی شعبه هفت دادگاه کیفری یک استان تهران صادر شده بود و قضات دیوان عالی کشور هم آن را تایید کرده بودند.

بر اساس این حکم قاتل در مورد اتهام قتل عمد به قصاص نفس، در مورد اتهام تجاوز به عنف به اعدام و در مورد اتهام جنایت بر میت، به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

پدر امیرحسین پورجعفر اما درباره آخرین دیدار خود با فرزندش که دو روز پیش از اجرای حکم اعدام او انجام شد، به روزنامه شهروند گفته است: «باور اینکه آخرین ملاقات بود برای ما سخت است. امیرحسین چند بار از ما خواست حلالش کنیم.»

به گفته او، فرزندش تا لحظه آخر امید داشته که خانواده قریشی او را ببخشند اما تلاش‌های آنها برای گرفتن رضایت از پدر و مادر ستایش ثمری نداشته و آنها خواستار اجرای حکم قصاص بودند.

ستایش قریشی، دختر هفت ساله افغان تبار مقیم ایران، فروردین ماه سال گذشته توسط امیرحسین ۱۶ ساله، پس از تجاوز جنسی به قتل رسید و جسدش نیز از سوی قاتل با اسید سوزانده شد.

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار درباره احتمال اجرای این حکم از مقامات ایران خواسته بود فورا اجرای این حکم را متوقف کرده و مجازات قاتل را از مرگ به زندان تبدیل کنند: «امیرحسین پورجعفر در زمان ارتکاب جرایم قتل و تجاوز ۱۶ سال سن داشته و مطابق قوانین بین‌المللی استفاده از مجازات اعدام برای افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند مطلقا ممنوع است. عفو بین‌الملل بر این اساس از مقامات ایران درخواست می‌کند که به عمل شنیع اعدام افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند پایان دهند و تا زمان لغو کامل مجازات مرگ دستوری سراسری برای توقف اجرای همه احکام اعدام‌ صادر کنند.»

از سوی دیگر گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و گزارشگر ویژه درباره اعدام‌های فراقضایی، شتابزده و خودسرانه نیز در مکاتبه‌ای فوری با مقامات جمهوری اسلامی، خواستار توقف اجرای حکم اعدام امیرحسین پورجعفر شده‌ بودند و اعمال مجازات مرگ در مورد او را مغایر با استانداردهای بین‌المللی دانسته بودند.

عاصمه جهانگیر و آگنس کالامارد در نامه خود نوشته‎‌اند: «مقامات ایران باید بلافاصله اعدام این مجرم نوجوان را متوقف کرده و حکم اعدام او را مطابق با تعهدات بین‌المللی ایران تغییر دهند. استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر صراحتا استفاده از مجازات مرگ را علیه افراد زیر ۱۸ سال ممنوع کرده‌اند.»

این کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نسبت به ادامه اعدام نوجوانان در ایران با وجود ممنوعیت آن در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک که ایران در هر دوی آنها عضویت دارد، ابراز نارضایتی و تاسف شدید کرده‌اند.


  • در همین زمینه

احتمال اعدام قاتل ستایش قریشی در روز پنجشنبه ۱۴ دی

Share