Share

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران چند روز پس از سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور که از بازداشت حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی انتقاد کرده بود، گفت: "اخطار می‌کنم به این‌ها که زبان در کام بکشند."

روزنامه شرق در شماره پنج‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۰ نوشت که آیت‌الله لاریجانی روز چهارشنبه ۱۸ آبان در نشست مسئولان قضایی گفت: "توجیه‌پذیر نیست که دایماً بگوییم چرا این را گرفتید، آن را نگرفتید یا چرا این را آزاد کردید، خصوصاً این کار از مسوولان پسندیده نیست."

اشاره آیت‌الله لاریجانی به سخنان احمدی‌نژاد و برخی از مقام‌های دولتی است که از بازداشت شماری از مقام‌های بانکی و دولتی در ماجرای اختلاس بانکی در ایران انتقاد کرده‌اند.

احمدی‌نژاد همچنین گفته بود قائم مقام بانک مرکزی در حالی بازداشت شده که محمد جهرمی، مدیر عامل پیشین بانک صادرات، بانکی که در ان اختلاس رخ داده، آزاد است.

صادق لاریجانی: توجیه‌پذیر نیست که دایماً بگوییم چرا این را گرفتید، آن را نگرفتید یا چرا این را آزاد کردید، خصوصاً این کار از مسوولان پسندیده نیست

ماجرای اختلاس بانکی در ایران حدود سه ماه پیش رسانه‌ای شد. مقامات قضایی می‌گویند در این اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی برخی از مقام‌های دولتی و بانکی نقش داشته‌اند.

اما حامیان دولت می‌گویند در این پرونده پنج نماینده مجلس نیز به نام‌های "علاءالدین بروجردی، محمد دهقان، ارسلان فتحی‌پور، جبار کوچکی‌نژاد و صمد مرعشی" نقش داشته‌اند.

بر اساس گزارش منابع خبری ایران، در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران، هشت بانک بزرگ دولتی و خصوصی به‌شکل مستقیم و غیر مستقیم درگیر بوده‌اند.

افزون بر بانک صادرات و ملی که بیشترین زیان را از این اختلاس متحمل شده‌اند، بانک‌های ملت، سپه، رفاه کارگران، و سه بانک خصوصی سامان، پارسیان و پاسارگاد نیز دخیل بوده‌اند.

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مربوط به اتهامات فردی به نام مه‌آفرید امیرخسروی است که صاحب مجموعه‌ای به نام گروه امیرمنصور آریا است که گفته می‌شود توانسته از طریق روابط خاص خود با بانک صادرات و بانک ملی ایران به گشایش اسناد اعتباری به مبلغ صدها میلیارد تومان اقدام کند، بدون آن‌که تمام یا دست‌کم بخش عمده‌ای از وجه این اعتبارنامه‌ها را پرداخته باشد.

پس از رسانه‌ای شدن این پرونده، محمد جهرمی، رئیس بانک صادرات از کار برکنار شد و محمودرضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی ایران نیز از سمت خود استعفا کرد و به کانادا رفت.

خاوری در استعفانامه خود با مقصر دانستن بانک صادرات و اداره کل امور شعب مناطق آزاد بانک ملی به دلیل "تجاوز از حدود اختیارات" خود، از عملکرد آن‌ها ابراز تأسف کرد.

محمد جهرمی، رئیس پیشین بانک صادرات ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد مدیرعامل مستعفی بانک ملی، به دلیل "گستردگی فساد در بانک ملی" و "از ترس دستگیری به کانادا گریخته است."

پرونده این اختلاس بانکی در حالی به مناقشه تازه مسئولان ارشد ایران تبدیل شده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مدتی پیش از ادامه مجادلات بر سر این پرونده انتقاد کرده بود.

 

Share