Share

در حالی‌که اعتراضات سراسری در ایران همچنان ادامه دارد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از پرواز خود به پاریس بار دیگر آمریکا و اسرائیل را متهم به دخالت در رویدادهای ایران کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: آمریکا در کشورهای اسلامی بازی‌ای به راه انداخته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: آمریکا در کشورهای اسلامی بازی‌ای به راه انداخته است.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، اردوغان روز جمعه ۵ ژانویه / ۱۵ دی پیش از پرواز خود به پاریس در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول گفت: «این برای ما غیرقابل تصور است که برخی کشورها، به‌ویژه آمریکا و اسرائیل در امور داخلی ایران و پاکستان دخالت کنند.»

او افزود: «این باعث می‌شود در این کشورها مردم در برابر یکدیگر قرار گیرند. تأسف‌انگیز است که این موضوع در بسیاری از کشورهای سرتاسر جهان تجربه می‌شود.»

اشاره اردوغان به پاکستان احتمالاً مربوط به اعلام چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر لغو کمک‌های مالی واشنگتن به اسلام‌آباد است. ترامپ پاکستان را متهم کرده بود که به اندازه کافی با تروریست‌ها مقابله نمی‌کند.

اعتراضات سراسری در شهرهای ایران از پنج‌شنبه ۷ دی آغاز شد و تا روز پنج‌شنبه ۱۴ دی ادامه داشته است. بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی شمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به دست‌کم ۲۱ نفر رسیده‌ و ۱۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

مسئولان حکومتی ایران این اعتراضات را به کشورهای خارجی، از جمله آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی نسبت می‌دهند. موضع اردوغان در این زمینه نیز همان موضع سران جمهوری اسلامی است.
اردوغان در ارتباط با وقایع اخیر ایران روز چهارشنبه ۳ ژانویه / ۱۳ دی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، تلفنی تماس گرفت و در این تماس بر «ثبات و صلح اجتماعی» در ایران تأکید و حمایت خود را از روحانی اعلام کرد. او پس از این تماس یک بار دیگر، روز گذشته، پنج‌شنبه ۴ ژانویه / ۱۴ دی در مصاحبه تلویزیونی با شبکه فرانسوی «ال‌سی‌آی»، «خارجی‌ها» را به دخالت در رویدادهای ایران متهم کرد و گفت روحانی به او گفته است: «نگرانی وجود ندارد و اوضاع در یکی دو روز آینده تثبیت خواهد شد».

رئیس جمهوری ترکیه در سخنان روز جمعه خود همچنین با نام بردن از عراق، سوریه، مصر، لیبی، فلسطین، تونس، سودان و چاد، گفت در برخی از کشورها که «همه‌ی آن‌ها مسلمان هستند، بازی‌ای در حال انجام است». او افزود: «آن‌ها (کشورهایی همچون آمریکا و اسرائیل) برای تأمین ثروت از منابع زیرزمینی همه این کشورها اقداماتی انجام می‌دهند.»

انتقاد از پرونده بانکداری که تحریم‌ها علیه ایران را دور زده بود

رجب طیب اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود به پرونده مهمت هاکان آتیلا، معاون سابق بانک خلق ترکیه (هالک بانک) ترکیه در دادگاه نیویورک اشاره کرد و به‌شدت آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.
دادگاهی در نیویورک روز چهارشنبه ۳ ژانویه / ۱۳ دی این بانکدار ترکیه‌ای را در پنج مورد از اتهام‌ها مجرم شناخت اما او را از اتهام پولشویی تبرئه کرد. جرم هاکان آتیلا کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی و بانکی بود.

رضا ضراب، تاجر ایرانی- ترکیه‌ای که او نیز تحت محاکمه است پیش از این گفته بود هاکان آتیلا، مغز متفکر دور زدن تحریم‌های ایران بوده و اردوغان و وزرای کابینه ترکیه نیز در جریان ماجراها قرار داشتند.

اردوغان درباره دادگاه مهمت هاکان آتیلا گفت: «اگر تصور آمریکا از عدالت این است، جهان از آن لبریز شده. آن‌ها باید ابتدا در مورد برداشت‌شان از مفهوم عدالت فکر کنند. چنین مفهومی نمی‌تواند وجود داشته باشد، به ویژه آن‌که آن‌ها به دنبال آموزش این “عدالت” به بقیه جهان نیز هستند.»

اردوغان پیش‌ در کنار رد اتهام‌های مطرح شده در دادگاه هاکان آتیلا از دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا درخواست کرده بود که دادگاه رسیدگی به این پرونده را متوقف کند.

رئیس جمهوری اردوغان این بار نیز روند رسیدگی قضائی به این پرونده را با «اهداف سیاسی» خواند و آن را بر اساس مدارک و اسناد جعلی شاهدان وابسته به فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی مخالف خود دانست.

دولت ترکیه گولن را متهم اصلی کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ می‌داند. گولن از سال ۱۹۹۹ در آمریکا به‌سر می‌برد و دستگاه قضائی ترکیه خواهان بازگرداندن گولن به ترکیه شده است.

اردوغان بدون نام بردن از گولن و طرفدارنش گفت: «از سال ۱۹۹۹ افرادی را که در ژوئیه ۲۰۱۶ برای انجام کودتا تلاش ‌کردند، حمایت می‌کنند و به تصمیمات دستگاه قضائی ما احترام نمی‌گذارند و صدها سندی را که در اختیارشان قرار دادیم نادیده می‌گیرند. آن‌ها نباید انتظار داشته باشند که به تصمیمات‌شان احترام بگذاریم. با چنین رفتاری تمامی قوانین بین‌المللی و توافق‌نامه‌های دوجانبه ما در زمینه عدالت، اعتبار خود را از دست می‌دهند. این روند چنین نیز ادامه خواهد داشت.»

بیشتر بخوانید:

اردوغان درباره اعتراضات سراسری ایران: خارجی‌ها تحریک می‌کنند

 

اردوغان شهادت رضا ضراب را به توطئه آمریکا برای باج‌خواهی ربط داد


در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share