Share

شهرداری تهران طرحی را به مجلس فرستاده که امیدوار است در صورت تصویب و اجرا، پایتخت ایران را در برابر زلزله احتمالی آماده و مقاوم کند.

مانور زلزله در مدارس ایران

بر اساس تخمین شهرداری، اجرای «طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران» ۵ سال زمان می‌برد و  ۲۶ هزار میلیارد تومان هزینه بر‌می‌دارد.

در «طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران»، اجرای پروژه‌‌هایی ۲۰ گانه در اولویت قرار گرفته است. پروژه‌هایی که دو هدف دارند: نخست طرح‌های پیشگیرانه و دوم افزایش آمادگی در برابر زلزله.

احمد صادقی، جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با ارائه جزئیاتی از این طرح به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفت: «نوسازی بافت‌های فرسوده، توانمندسازی سازمان آتش نشانی، ایجاد شبکه جدید مخابراتی ویژه بحران، اجرای شبکه راه‌های اضطراری، توسعه سامانه هشدار سریع زلزله و مقاوم‌سازی و بازسازی پل‌ها از جمله تدابیر پیشگیرانه است».

او «احداث شهرک اسکان اضطراری بلند مدت‌، سازمان‌دهی گروه‌های داوطلب مدیریت بحران محلات‌، تأسیس مرکز آموزش مدیریت بحران، آموزش شهروندان» را از پروژه‌هایی دانست که آمادگی در برابر زلزله را بالا خواهد برد.

حوالی ساعت ۱ بامداد چهارشنبه ۶ دی‌ماه زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ ریشتر استان‌های تهران و البرز را لرزاند. این زمین لرزه بار دیگر نگرانی‌ها از زلزله احتمالی تهران و عواقب آن را افزایش داد؛ موضوعی که متخصصان نیز بارها نسبت به آن هشدار داده‌اند.

ایران جزو ۱۰ کشور زلزله‌خیز دنیاست و بیشتر نقاط آن روی گسل قرار دارد.


در همین زمینه

«آمادگی نصب دستگاه‌های جدید لرزه‌نگاری در مناطق مختلف ایران»

Share