Share

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران فهرستی از «دشمنان» ایران را به عنوان عاملان اعتراض‌های سراسری اخیر در این کشور اعلام کرده است.

محسن رضایی اعتراضات سرتاسری را به «پسر صدام، عربستان و بارزانی‌ها» نسبت داد

رضایی در نشست خبری شنبه ۱۶ دی‌ماه و پس از برگزاری جلسه مجمع تشخیص مصلح نظام مدعی شد که اعضای خانواده صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، اعضای خانواده مسعود بارزانی، رئیس مستعفی حکومت اقلیم کردستان همراه با افراد وابسته به دولت عربستان، گروه «مجاهدین خلق» و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پس اعتراضات ایران قرار دارند.

او ادعا کرده که آنها عملیاتی با نام «همگرایی نتیجه‌بخش» را در جلسه‌ای سری در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق برنامه‌ریزی‌ کرده اند و درباره حاضران این جلسه توضیح داده که «چند ماه پیش رئیس میز عملیات ویژه سیا در اربیل عراق با رئیس دفتر پسر صدام و هانی التلفا برادر زن صدام و همچنین نماینده‌ای از عربستان، بارزانی‌ها و منافقین تشکیل شد و این اتفاقات را برنامه‌ریزی کردند.»

محسن رضایی هیچ مدرکی دال بر سخنان خود منتشر نکرد. مقام‌های حکومتی ایران عموماً اعتراض‌های شکل‌گرفته در این کشور را به عوامل خارجی مربوط کنند.

پیش از او هم محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران ناآرامی‌های ایران را به مسئول ایران در سازمان سیا مربوط دانسته بود. کسی که منتظری با نام «مایکل» از او نام برده است، مایکل‌ دی‌آندریا، مسئول عملیات یافتن اوسامه بن لادن، معروف به «شاهزاده تاریک» سیا است که خردادماه امسال روزنامه نیویورک‌تامیز او را مسئولیت عملیات‌های سیا در ایران معرفی کرد.

این سخنان در راستای تنها اظهارنظر علی خامنه‌ای، رهبر ایران درباره اعتراضات اخیر صورت می‌گیرد که گفته بود «دشمن» عامل پشت پرده اعتراض‌ها بوده.

با گذشت ۹ روز از اعتراضات سراسری که پنج‌شنبه هفتم دی در مشهد و شهرهای دیگری در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی آغاز شد، حکومت ایران هنوز در حال یافتن مقصر است. راهپیمایان اما به گرانی و فساد اقتصادی و گسترش بیکاری و همچنین استبداد سیاسی معترضند.

  • توضیح: در عنوان این خبر «پسر صدام» به «خانواده صدام» تغییر کرد. مشخص نیست که محسن رضایی با اشاره به «رئیس دفتر پسر صدام» در سخنانش به چه کسی اشاره می‌کند.

در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share