Share

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید که به معلمان حق‌التدریس از مهرماه امسال تا کنون «حتی یک ریال» هم پرداخت نشده است.

اعتراض معلمان به خصوصی‌سازی آموزش در ایران

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایلنا»، میرحمایت میرزاده ضمن اعلام خبر بالا به انتقاد از وزارت آموزش و پرورش به دلیل پرداخت‌نکردن معوقات مزدی فرهنگیان پرداخت و تأکید کرد که مطالبات بازنشستگان و معلمان حق‌التدریس بخش عمده‌ای از این معوقات را تشکیل می‌دهد.

معلمان حق‌التدریس از ابتدای مهرماه، آغاز سال تحصیلی هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. به گزارش ایلنا، این دسته از کارکنان وزارت آموزش و پرورش که ۳۰ هزار تن هستند، سال گذشته نیز تا اندکی پیش از سال نو حقوقشان را دریافت نکرده‌بودند. آنها اکنون حتی برای تأمین هزینه رفت‌و‌آمد به کلاس‌های درس نیز با مشکل مواجهند.

بازنشستگان نیز مزایای خود را دریافت نکرده‌اند. به گفته میرزاده، «اعتبار اجرای احکام و پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی که در سال ۹۷ در بودجه پیش‌بینی شده است، با مشکل مواجه است.»

در اعتراض‌های صنفی پیش از آغاز تظاهرات سراسری از هفتم دی‌ماه، معلمان حق‌التدریس و بازنشستگان نیز چندین‌بار دست به تجمع زدند. عده زیادی از این معلمان به همراه آموزش‌دهند‌ه‌های نهضت سوادآموزی سه‌شنبه ۲۱ آذر مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند و خواستار آن شدند که وزارت آموزش و پروزش وضعیت شغلی آن‌ها را روشن کند.

در روزی که قرار بود روحانی لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند، بازنشستگان آموزش و پرورش همراه با صدها بازنشسته معترض در خیابان‌های منتهی به مجلس ایران تجمع کردند و فریاد زدند: «عزا عزاست امروز؛ روز عزاست امروز؛ حقوق بازنشسته، زیر عباست امروز»، «از وعده‌ها خسته‌ایم، ما همه همبسته‌ایم».

کانون صنفی معلمان تهران پنج‌شنبه در واکنش به اعتراض‌های سراسری در ایران بیانیه‌ای منتشر کرد و نوشت این اعتراضات در نابرای‌های عظیم اجتماعی ریشه دارد اما مسئولان به جای از میان برداشتن بی‌عدالتی و جدی گرفتن هشدارهای فعالان تشکل‌های صنفی از جمله کانون صنفی معلمان اعمال فشار بر آن‌ها را افزایش داده و تلاش کرده‌اند صورت مسأله را پاک کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و پرورش گفته است که تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان «برای صفر کردن بدهی‌های وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۶» لازم است. این در حالی است که در مقایسه با سال گذشته بودجه آموزش و پرورش بیش از چهار هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده.


در همین زمینه

Share