Share

زلزله‌ای ۵.۱ ریشتری شنبه‌شب، ۱۶ دی‌ماه سرپل ذهاب را لرزاند. این زلزله در بیشتر شهرهای استان کرمانشاه احساس شد.

اسکان موقت زلزله‌زدگان پایان نیافته

مرکز لرزه‌نگاری ایران عمق این زلزله نسبتاً شدید را هشت کیلومتری زمین و زمان وقوع آن را ۱۸:۵۲ دقیقه به وقت محلی اعلام کرده است.

هنوز گزارشی از خرابی‌های احتمالی مخابره نشده است. هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه در تماسی تلفنی با تلویزیون دولتی ایران گفت که پس از بررسی‌های انجام‌شده در محل حادثه، گزارشی از خسارت و تلفات اعلام نشده. رضا محمودیان، مدیرکل ستاد مدیریت بحران کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران این خبر را تأیید کرد.

همزمان با این زلزله، دمای هوا در کرمانشاه رو به کاهش است. احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور شنبه به خبرگزاری دولتی «ایلنا» گفته بود که «طی چند روز آینده کاهش دما ۵ الی ۶ درجه‌ای را برای مناطق زلزله‌زده کرمانشاه پیش‌بینی می‌کنیم.»

زلزله مجدد و کاهش دمای هوا در حالی رخ داده که هنوز به گفته علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر اسکان موقت زلزله‌زدگان پایان نیافته است. او شنبه در جلسه شورای عالی این جمعیت گفت که اسکان موقت زلزله‌زدگان کرمانشاه تا روزهای آینده پایان می‌یابد.

بر اساس گفته‌های او، انبارهای امدادی برای شرایط اضطراری نیز مهیا نیستند. پیوندی از دولت خواسته بود تا اعتبار لازم برای تجهیز انبارهای امدادی در صورت وقوع حوادث بعدی را فراهم کند.

شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان نیز زلزله‌ای با قدرت ۷.۳ ریشتر غرب ایران را لرزاند که مرکز آن در حوالی سرپل ذهاب بود. این زلزله بیش از ۶۰۰ قربانی گرفت. پس از آن این منطقه بارها شاهد پس‌لرزه بوده است.

برخی از ناظران زلزله‌های رخ‌داده در کرمانشاه و تهران و نارضایتی‌های مردمی نسبت به پاسخگویی نسبت به آنها را در کنار دیگر عوامل از جمله فقر و فساد در گسترده‌شدن اعتراضات سراسری ایران موثر می‌دانند.


در همین زمینه

زلزله در غرب ایران: هزاران نفر زیر سقف آسمان شب را به صبح رساندند

Share