Share

خانواده‌های بازداشت‌شدگان و دیگر فعالان سیاسی شنبه ۱۶ دیماه، در دهمین شب از اعتراض‌ها در ایران، در برابر زندان اوین فریاد «الله‌اکبر» سردادند و سرود «یار دبستانی» خواندند.

محمد نوری‌زاد و شماری از معترضان در مقابل زندان اوین

اگرچه ویدیوهای پراکنده و تأییدنشده‌ای از ادامه اعتراض‌ها در برخی شهرها همچون بندر ماهشهر (معشور) منتشر شد، اما بیشتر گزارش‌ها حاکی از آرایش امنیتی در شهرهای مختلف بود. در عوض، شنبه نیز حکومت حامیانش را به خیابان‌ها آورد تا علیه آنچه آنها «فتنه‌گران» و «دخالت خارجی» می‌خوانند، شعار دهند.

همزمان خانواده‌های بازداشت‌شدگان، دانشجویان و برخی دیگر از فعالان سیاسی شنبه در برابر اوین تجمع کردند و خواستار اطلاع درباره وضعیت بازداشت‌شدگان و آزادی آنها شدند. ویدئویی از چادرزدن برخی از خانواده‌ها در برابر اوین منتشر شده است.

بنا بر آمارهای اعلام شده از سوی گروه‌های حقوق بشری، تا کنون بیش از ۲ هزار تن در فاصله بین هفتم تا ۱۴ دیماه بازداشت شده‌اند. بنا به آمارهایی که مسئولان جمهوری اسلامی به طور رسمی اعلام کرده‌اند، میزان بازداشت‌شدگان حدود ۱۰۰۰ تن است.

در میان تجمع‌کنندگان روبروی زندان اوین، دانشجویانی حاضر بودند که در حمایت از هم‌کلاسی‌های بازداشت‌شده در آنجا گردآمده‌اند. گروهی از آنها سرود یار دبستانی سر دادند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس ایران شنبه ۱۶ دی‌ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از بازداشت حدود ۹۰ دانشجو در سرتاسر ایران خبر داد. ۵۸ تن از بازداشتی‌ها دانشجویان دانشگاه تهران هستند.

گزارش‌هایی از برخورد پلیس با این تجمع‌کنندگان منتشر شده است. نیروهای امنیتی سعی دارند با استفاده از زور، معترضان را از تجمع در مقابل  زندان اوین متفرق کنند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده، در این برخوردها معترضان شعار «الله اکبر» سر دادند.

ویدئویی نیز از اجرای سرود و حضور پررنگ درویش‌های گنابادی در برابر اوین منتشر شده است.

چهار تن از دانشجویان بازداشت‌شده فعالان حقوق درویش‌های گنابادی هستند. خانواده‌های آنان نیز به «کمپین حقوق بشر در ایران» خبر دادند که کسری نوری، فائزه عبدی‌پور، محمد شریفی‌مقدم و محمدرضا درویشی در اعتراضات حضور نداشتند و در بیمارستان دی در تهران، هنگام ملاقات از دوست بیمارشان از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

ادامه اعتراض‌ها در ماهشهر

ویدئویی از ادامه اعتراض‌ها در بندرماهشهر منتشر شده است که در آن معترضان شعار «ایرانی با غیرت، حمایت حمایت» سر می‌دهند.

معترضان در بندر ماهشهر پیش از این نیز به خیابان‌ها آمده بودند. برخی از فعالان حقوق بشر در گزارش‌هایی تأییدنشده از بازداشت‌های گسترده در این شهر و دیگر شهرهای اطراف اهواز در استان خوزستان خبر می‌دهند.

وجود تأسیسات صنعتی در اطراف این شهر اعتراض‌های کارگری را قوت داده. چهار روز پیش انجمن‌های صنفی کارگران ماهشهر در بیانیه‌ای همراه با دیگر تشکل‌های مستقل کارگری اعتراضات سراسری را اعتراض «مردم به تنگ‌آمده از ستم و سرکوب و گرانی و فقر و بیکاری» خواندند.

اعتراضات سراسری پنج‌شنبه هفتم دی در مشهد و شهرهای دیگری در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی آغاز شد. راهپیمایان به گرانی و فساد اقتصادی و گسترش بیکاری و همچنین استبداد سیاسی معترضند.

* تیتر این گزارش از «ادامه اعتراض‌های سراسری روبروی اوین» به «معترضان در مقابل زندان اوین چادر زدند» تغییر کرد.

در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share