Share

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از ممنوعیت تدریس زبان انگلیسی در سطح آموزش ابتدایی خبر داد.

تدریس زبان انگلیسی در ابتدایی ممنوع شد

مهدی نوید ادهم شنبه ۱۶ دی‌ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی صداوسیما با انتقاد از تشکیل کلاس‌های فوق‌برنامه تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی گفت:

برنامه آموزش و پرورش در دوره ابتدایی تقویت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی اسلامی دانش آموزان است و آموزش زبان‌های خارجی در دوره ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نشده است و آموزش این زبان از دوره اول دبیرستان قابل اجراست.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران پیش از این نسبت به «ترویج» آموزش زبان انگلیسی در آموزش و پرورش هشدار داده بود.

خامنه‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۵ در دیداری به مناسبت هفته معلم ترویج زبان انگلیسی را «میراث دوران طاغوت» خواند و گفت:

من همین‌جا این حرفی را که گاهی هم گفته‌ام به مسئولین آموزش‌ و پرورش [تکرار می کنم‌]؛ شاید به مسئولین محترم فعلی نگفته باشم امّا قبل ها مکرّر گفته‌ام؛ این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست.

در آن زمان برخی از ناظران این سخنان را نکوهش «تدریس زبان انگلیسی» خوانده بودند. اما حامیان رهبر ایران آن را تشویق به آموختن زبان‌های دیگر به جز انگلیسی تعبیر کردند. چندی پیش نیز مسئولان آموزش و پرورش از احتمال تدریس زبان‌های آلمانی و فرانسه در مقطع متوسطه خبر دادند.

علی خامنه‌ای از منتقدان اصلی سند تحول آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو نیز بود که برابری جنسیتی و فرصت‌های برابر آموزشی را از اهداف خود قرار داده است. دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به دلیل این انتقادها این سند را از برنامه ملی آموزش کنار گذاشت.

Share