Share

مجلس شورای اسلامی ایران در نشستی غیرعلنی به اعتراضات سراسری اخیر در این کشور پرداخت. اگرچه پیش از این زمزمه‌هایی از بررسی نقش محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق در این جلسه به گوش می‌رسید، اما به گفته بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس این بحث به دلیل عدم حضور فرمانده سپاه پاسداران ایران مطرح نشد.

نشست غیرعلنی مسئولان امنیتی و نظامی در مجلس درباره اعتراض‌های سراسری ایران برگزار شد

نشست غیرعلنی مجلس ایران یکشنبه ۱۶ دی‌ماه و با حضور وزیران اطلاعات و کشور، دبیر شورای عالی امنیت ملی، جانشین فرمانده سپاه، فرمانده نیروی انتظامی و رئیس صدا و سیما برگزار شد. این نشست مخفیانه عنوان «جلسه مشورتی» را یدک می‌کشید.

به گفته نعمتی، مسئولان ایرانی در این جلسه به بررسی نقش «سرویس‌های جاسوسی در منطقه و آمریکا» به عنوان عوامل پشت پرده این اتفاقات پرداختند.

محمدرضا رضایی‌کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح این بررسی اعلام کرد که «اغتشاشات اخیر از طرف آمریکا، انگلیس و عربستان حمایت می‌شده و آن‌ها تلاش می‌کردند تا بحران را وسیعتر کنند و نقش مستقیمی دراین موضوعات داشتند. سلطنت طلبان و منافقین نیز در حمایت از اغتشاش‌گران حضور پررنگی در این مسائل داشتند.»

او البته اذعان کرد که «زمینه بخشی از این اعتراضات به سوء مدیریت‌های داخلی و مشکلات اقتصادی بازمی‌گردد.»

مقام‌های ایرانی تا کنون هیچ مدرکی دال بر نقش‌آفرینی سرویس‌های اطلاعاتی خارجی منتشر نکرده‌اند.

اعتراضات سراسری پنج‌شنبه هفتم دی در مشهد و شهرهای دیگری در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی آغاز شد. راهپیمایان در این اعتراضات که یکی از شعارهای اصلی آن «نان، کار، آزادی» است، به گرانی و فساد اقتصادی و گسترش بیکاری و همچنین استبداد سیاسی معترضند. مردم تا کنون در بیش از ۷۲ شهر معترضان به خیابان آمده‌اند.

مسئله احمدی‌نژاد

پیش از این برخی مسئولان از دست‌داشتن محافظه‌کاران منتقد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در آغاز اعتراض‌ها در مشهد خبر داده بودند. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران نیز در سخنانی بدون اشاره به نام مشخصی، از نقش یکی از مسئولان اجرایی سابق سخن گفته بود.

سخنان او اشاره‌ای به محمود احمدی‌نژاد تعبیر شد. نعمتی اما گفته است که بحث درباره نقش احتمالی او به دلیل عدم حضور جعفری در نشست غیرعلنی مجلس صورت نگرفته است.

شایعات درباره احتمال برخورد با احمدی‌نژاد بالا گرفته است. یک سایت لبنانی در خبری مدعی بازداشت احمدی نژاد در شیراز و حصر خانگی او شده بود که یکشنبه از سوی عادل حیدری، وکیل احمدی‌نژاد تکذیب شد. فرمانده سپاه گفته بود که «نیروهای امنیتی درحال بررسی این مسئله هستند و اگر به دخالت این مسئول سابق برسند قطعاً متناسب با وضعیت و درخواست ناجا با او برخورد خواهند کرد.»

انکار شلیک به معترضان، عدم ارائه آمار بازداشت‌شدگان

نعمتی ضمن تشریح نشست غیرعلنی مجلس مدعی شد که سپاه «دخالت چندانی» در سرکوب اعتراض‌ها نداشته است. هرچند فرمانده سپاه از اعزام نیروهای این نهاد نظامی برای مقابله با معترضان در حداقل سه استان اصفهان، لرستان و همدان «به طور محدود» خبر داده بود. رئیس کمیسیون عمران نیز از تقدیر از سپاه و بسیج در جریان این اعتراضات خبر داد.

با اینکه اعتراض‌های ۱۰ روز گذشته در ایران دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشته، رضایی‌کوچی ادعا کرد که نیروی انتظامی از هیچ سلاحی استفاده نکرده و شمار مجروحان آن «هشت برابر» معترضان مجروح‌شده بوده است.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس همچنین درباره بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر گفت که آمار دقیق آنها در نشست غیرعلنی مجلس نیز مطرح نشده است. به ادعای او، موضوع دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت اطلاعات پیگیری خواهد شد.

در همین زمینه، رضایی‌کوچی مدعی شد که اکثریت بازداشت‌شدگان مدرک تحصیلی زیر دیپلم و شغل آزاد داشته‌اند.

فیلترینگ تلگرام نیز یکی دیگر از موضوعات این نشست غیرعلنی بوده. به گفته نعمتی، رفع فیلتر تلگرام منوط به تعهد مدیران آن شد و مقرر شد وزارت ارتباطات تعهدات الزام‌آور را برای رفع فیلتر اخذ کند.

در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share