Share

شنبه شب ۶ ژانویه / ۱۶ دی یک نفتکش تحت مدیریت ایران با یک کشتی باری چینی تصادف کرد و دچار آتش‌سوزی شد، ملوانان چینی نجات یافتند اما تلاش‌ها برای یافتن ۳۲ خدمه مفقود نفتکش ایرانی هنوز ادامه دارد. یک بالگرد نظامی آمریکایی نیز به کمک آمده است.

نفتکش تحت مدیریت ایران به نام «سانچی» همچنان می‌سوزد.

نفتکش تحت مدیریت ایران به نام «سانچی» همچنان می‌سوزد.

به‌‌گزارش رویترز، نیروهای امدادگر روز دوشنبه ۸ ژانویه / ۱۸ دی نیز در حال تلاشند تا آتش‌سوزی نفتکش ایرانی را تحت کنترل در آورند. نیروی دریایی آمریکا نیز به نیروهای امدادگر پیوسته است.

آمریکا یک بالگرد نظامی را برای عملیات جست‌وجو اعزام کرده است. این عملیات در مساحتی نزدیک به ۳۶۰۰ مایل مربع دریایی (۱۲ هزار و ۳۵۰ کیلومتر مربع) انجام می‌شود و هنوز هیچ کدام از ۳۲ خدمه مفقود نفتکش ایرانی پیدا نشده‌اند. چین چهار کشتی نجات و سه قایق پاکسازی و کره جنوبی نیز یک کشتی و یک بالگرد اعزام کرده است.

شبکه دولتی سی‌سی‌تی‌وی چین روز دوشنبه به‌نقل از کارشناسان نیروهای امدادگر اعلام کرد که این نفتکش پس از تصادف آتش گرفته و به‌هنگام غرق شدن آتش آن شعله‌ورتر شده است.

آسیب زیست‌محیطی ناشی از این حادثه و گستردگی حجم میعانات نشت کرده به دریا هنوز روشن نیست، اما احتمال می‌رود که از سال ۱۹۹۱ که در نزدیکی ساحل آنگولا ۲۶۰ هزار تن نفت نشت کرده بود، این بدترین آلودگی تاکنون باشد.

شبکه سی‌سی‌تی‌وی چین گفته است که تا ساعت هشت صبح دوشنبه به وقت گرینوویچ هیج‌یک از خدمه نفتکش ایرانی یافت نشده‌اند.

نفتکش تحت مدیریت ایران به نام «سانچی» شنبه شب در حدود ۱۶۰ مایل دریایی ساحل چین در نزدیکی شانگهای و دهانه دلتا یانگ تسه با کشتی باری چینی سی‌اف کریستال تصادف کرد. ۲۱ خدمه کشتی باربری چینی نجات یافته‌اند.

نفتکش «سانچی» با پرچم پاناما ۱۳۶ هزار تن میعانات ایران را به مقصد کره جنوبی حمل می‌کرد. این میزان میعانات معادل حدود یک میلیون بشکه به ارزش نزدیک به ۶۰ میلیون دلار است.

قرار بود شرکت هانوها توتال پتروچمیکال کره جنوبی محموله نفتکش «سانچی» را دریافت کند. این شرکت در پی آن است که راه‌های دیگری برای جایگزینی میعانات نابود شده بیابد.

یک سخنگوی شرکت کره جنوبی گفته است که این شرکت ممکن است از ذخایر خود استفاده کند، یا از ایران بخواهد محموله دیگری ارسال کند و یا به دنبال تأمین میعانات جایگزین از قطر باشد. او افزود، این حادثه بر فعالیت‌های روز دوشنبه شرکت هانوها تأثیری نداشته است.

هوای بد روز یکشنبه فعالیت نیروهای امدادگر را دشوار کرد. گاز سمی ناشی از سوختن روغن نیز خطر بزرگی را در راه کمک‌رسانی ایجاد کرد.

تلاش برای جمع‌آوری مایع نشت‌یافته با ضخامت بسیار کم، بسیار سمی‌تر و بسیار انفجاری‌تر از نفت خام طبیعی می‌تواند دشوار باشد.

اداره حمل و نقل دریایی شانگهای اعلام کرد که این حادثه بر ترافیک ورودی و خروجی شانگهای، یکی از بزرگترین بنادر پر رفت و آمد دنیا تأثیری نگذاشته است.

بیشتر بخوانید:

بی‌خبری از سرنوشت چندین ملوان ایرانی و بنگلادشی در آتش‌سوزی یک نفت‌کش در سواحل چین

Share