Share

هدایت‌الله خادمی، نائب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای می‌گوید بنزین ۱۵۰۰ تومانی در سال ۹۷ منتفی شده و بنزین ۱۱۵۰ تومانی گزینه احتمالی مجلس خواهد بود.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

هدایت‌الله خادمی روز دوشنبه ۱۸ دی از حذف کامل تبصره ۱۸ بودجه سال ۱۳۹۷ در کمیسیون انرژی مجلس خبر داد و گفت: «ما اعتقاد داشتیم شدت افزایش قیمت حامل‌های انرژی باعث رکود اقتصادی شدیدتر و ریزش شغل خواهد شد.»

خادمی از افزایش شدید قیمت کالاها در پی افزایش ۶۰ درصدی قیمت حامل‌های انرژی انتقاد کرد و گفت: «دولت می‌توانست از سال ۹۲ با شیب ملایمی افزایش قیمت را اعمال کند؛ بنابراین کمیسیون انرژی کل تبصره ۱۸ را رد کرد.»

این در حالی است که دولت در تبصره ۱۸ بودجه ۱۳۹۷ افزایش قیمت‌ها و درآمد حاصله از آن برای دولت را «با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تأکید بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی» عنوان کرده و گفته است «صد در صد» منابع حاصله از مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به قیمت این حامل‌ها در ابتدای سال ۱۳۹۶ به حساب خاصی نزد خرانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

هدایت‌الله خادمی می‌گوید دو نرخی شدن و استفاده از کارت سوخت و یا افزایش ۱۵ درصدی از پیشنهادات جایگزین مجلس است.

او همچنین خواهان نظارت بیشتر مجلس بر این مسائل شد و گفت: «شاید اگر کار نظارتی خود را به‌خوبی انجام می‌دادیم، امروز هیچ جوانی بیکار نبود!»

اعتراض‌های اخیر ایران لایحه بودجه را تحت تأثیر قرار داده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس خواسته بود که راهکارهای دیگری برای افزایش درآمد به دولت پیشنهاد کنند. کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هم گفته بود که مجلس از افزایش قیمت حامل‌های انرژی جلوگیری خواهد کرد.

مجلس در بررسی قانون بودجه دو سال گذشته به‌منظور همسویی با دولت در کنترل دستوری نرخ تورم با عدم افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی موافقت کرده است. این اقدام اما به گفته محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت باعث کسری بودجه هدفمندی یارانه‌ها و عدم وصول درآمدهای پیش‌بینی شده دولت از محل اجرای این قانون شده است.

افزایش قیمت حامل‌های انرژی و به ویژه بنزین و گازوئیل در لایحه بودجه ۱۳۹۷ محل بحث و رایزنی مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران است.

بیشتر بخوانید:

لایحه بودجه ۱۳۹۷: احتمال تعلیق گرانی بنزین

Share