Share

نرخ برابری دلار در بازار ارز ایران به ۴۵۰۰ تومان رسید. خبرهای تائید نشده از توزیع ارز گران توسط بانک مرکزی حکایت دارد.

نرخ دلار دوباره در ایران افزایش یافت. عکس- آرشیو

دلار امریکا دوشنبه ۱۸ دی بار دیگر برای مدت زمان کوتاهی یک رکورد جدید به جای گذاشت. خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، نرخ برابری دلار در صرافی وابسته به بانک‌ها ۴ هزار و ۳۹۵ تا ۴ هزار و ۳۹۷ تومان گزارش کرد.

برپ ایه این گزارش صرافی‌های مستقر در میدان فردوسی نیز هر یک دلار را حداقل ۱۵ تومان گران‌تر از نرخ عرضه شده در بانک‌ها به مشتریان تحویل می‌دهند.

نرخ برابری دلار هفته گذشته به دنبال گسترش اعتراض‌های سراسری در ایران به بیش از ۴۴۰۰ تومان رسید. اما بانک مرکزی با توزیع دلار در بازار، توانست به صورت موقت روند افزایشی قیمت را کنترل کند.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی در واکنش به افزایش قیمت ارز، این وضعیت را «مقطعی» خوانده و گفته بود که نرخ برابری دلار به کمتر از ۴۲۰۰ تومان خواهد رسید.

در پیوند با همین موضوع خبرگزاری «تسنیم» دوشنبه ۱۸ دی به نقل از فعالان بازار ارز، از توزیع «بیش از ۱۵۰ میلیون دلار» ارز توسط بانک مرکزی طی روزهای ۱۴ تا ۱۶ دی خبر داد.

برپایه این گزارش این میزان ارز با «قیمت پائین» و برای «کنترل بازار» توزیع شده است. فعالان بازار ارز اما به «تسنیم» گفته‌اند که بانک مرکزی قیمت ارز تزریقی را دوباره افزایش داده است.

دولت حسن روحانی چهار سال پیش وعده کرد که با اجرای برنامه «یکسان‌سازی نرخ ارز» به نوسان قیمت دلار و چند نرخی بودن آن پایان خواهد داد. این برنامه تا به حال به دلیل آنچه که «فراهم نبودن شرایط اقتصادی و سیاسی» اعلام شده، به تعویق افتاده است.

رئیس کل بانک مرکزی پیشتر از اجرای حتمی این برنامه تا پایان امسال خبر داده بود. برخی از ناظران بازار ارز ایران اما می‌گویند که دولت با افزایش تدریجی نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزی، سیاست یکسان سازی نرخ ارز را به صورت مرحله‌ای پیش می‌برد.


در همین زمینه:

افزایش شدید قیمت ارز و سکه در ایران

Share