Share

کویت اعلام کرد که این کشور کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق با همکاری بانک جهانی و بخش خصوصی را از ۱۲ تا ۱۴ فوریه (۲۳ تا ۲۵ بهمن) برگزار خواهد کرد.

داوطلبان جمع‌آوری آوار جنگ در موصل عراق - دسامبر ۲۰۱۷

داوطلبان جمع‌آوری آوار جنگ در موصل عراق – دسامبر ۲۰۱۷

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، خالد جارالله، معاون وزیر خارجه کویت روز دوشنبه ۸ ژانویه / ۱۸ دی در جریان یک نشست مطبوعاتی مشترک با مهدی علاق، دبیرکل شورای وزیران عراق ضمن اعلام این خبر با اشاره تلویحی به حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰، گفت به‌رغم زخم‌های گذشته، کشورش «الزام اخلاقی، بشردوستانه و عربی» برای حمایت از همسایگانش دارد.

خالد جارالله با بیان این‌که «ثبات عراق، ثبات کویت و منطقه است»، افزود که این کنفرانس بر روی پیشرفت عراق و دریافت تضمین‌های لازم از بانک جهانی متمرکز خواهد بود.

او همچنین گفت که روز دوم مذاکرات به نقش بخش خصوصی و جامعه مدنی در بازسازی عراق اختصاص خواهد داشت.

در طول سال گذشته میلادی نیروهای عراقی موفق شدند بخش‌های وسیعی از قلمرو خود را از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) خارج کنند.

در ماه دسامبر بغداد پس از سه سال جنگ، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.

مهدی علاق در این نشست مطبوعاتی گفت یک مطالعه مشترک بین بغداد و بانک جهانی هزینه‌های بازسازی را دست‌کم ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌کند.

به‌گفته دبیرکل شورای وزیران عراق حضور داعش در عراق پنج میلیون نفر را آواره کرده است.

او افزود: «ما توانستیم نیمی از آن‌ها را به مناطق خود بازگردانیم، اما به حمایت بین‌المللی برای بازگرداندن بقیه افراد، تأمین امنیت عملیات بشردوستانه، برقراری ثبات در مناطق آزاد و بازسازی ساختار و خدمات اقتصادی کشور نیاز داریم.»

مهدی علاق به‌ترتیب بخش‌های مسکن، نفت و برق، حمل و نقل، ارتباطات، صنعت و خدمات اساسی مانند آب و فاضلاب را دچار بیشترین آسیب‌ها دانست.

او اظهار امیدواری کرد که کشورش در ماه فوریه بالاترین کمک‌ها را دریافت کند.

بیشتر بخوانید:

عراق پس از داعش: هزاران تن هنوز مفقودند

Share