Share

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگوی تلفنی با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که چنانچه ایالات متحده آمریکا به تعهداتش در برجام عمل نکند، ایران تصمیماتی را اتخاذ می‌کند که ممکن است بر همکاری‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیر بگذارد.

دفتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درژنو

دفتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درژنو

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی دوشنبه ۱۸ دی گزارش داد که علی اکبر صالحی و یوکیو آمانو با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند. در این گزارش آمده است که رئیس سازمان انرژی اتمی نسبت به عواقب نقض برجام از سوی آمریکا هشدار داده و به آمانو گفته است چنانچه آمریکا به تعهداتش در برجام عمل نکند جمهوری اسلامی تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که ممکن است بر روند فعلی همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیرگذار باشد.

دونالد ترامپ می‌بایست هر ۹۰ روز یک بار گزارشی از پایبنذی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره آمریکا ارائه دهد. این مهلت ۲۲ دی/ ۱۲ ژانویه به سر می‌آید. یک روز بعد در ۲۳ دی/ ۱۳ ژانویه رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود درباره تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کند. این تصمیم هر ۱۲۰ روز یک بار اتخاذ می‌‌‌‌‌گردد. این دو رویداد به سبب اعتراضات مردمی در ایران اهمیت ویژه‌ای یافته است.

عباس عراقچی، معاون بین‌المللی و حقوقی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۱۸ دی در یک کنفرانس امنیتی در تهران اعلام کرده است که ممکن است در چند روز آینده ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شود. او از جامعه جهانی خواسته است برای «این مرحله» آمادگی داشته باشد.

کاترین ری، سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری دوشنبه ۱۸ دی/ ۸ ژانویه خود که در بروکسل برگزار شد اعلام کرد که فدریکا موگرینی با محمد جواد ظریف درباره تحولات ایران و همچنین توافق هسته‌ای در تماس دائم است. روز دوشنبه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آلمان همزمان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. یکی از موضوعات توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی بود.

زیگمار گابریل در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون آلمان گفته بود که اتحادیه اروپا از وزیر خارجه ایران برای پاسخگویی درباره اعتراضات مردمی در ایران دعوت کرده است. محمد جواد ظریف اما چند ساعت بعد به رسانه‌های داخلی گفته بود که این خبر برساخته «رسانه‌های صهیونیستی»‌ست و او صرفاً برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای به اتحادیه اروپا فراخوانده شده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم دوشنبه ۱۸ دی/ ۸ ژانویه یادآوری کرده بود که هفته آینده زنان تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای فرامی‌رسد. او گفته بود فدریکا موگرینی از محمد جواد ظریف و وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا و آلمان دعوت کرده است درباره برجام و تحولاتی که ممکن است پس از روز ۲۳ دی رخ دهد، با یکدیگر صحبت کنند.

بهرام قاسمی تأکید کرده که این نشست صرفاً با برجام در ارتباط است.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان روز گذشته گفته بود که دولت آلمان از مدت‌ها پیش از وقوع تظاهرات مردمی با دولت روحانی در ارتباط بوده و هشدار داده که ایران می‌بایست در سیاست‌هایش در خاورمیانه تجدید نظر کند.

بیشتر بخوانید:

دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای پاسخگویی درباره اعتراضات مردمی در ایران

Share