Share

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اعلام کرد که در مورد «خودکشی» سینا قنبری، جوانی که در اعتراضات مردمی اخیر بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، پرونده قضائی تشکیل شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، عباس جعفری دولت‌آبادی روز سه‌شنبه ۱۹ دی بدون آن‌که نامی از سینا قنبری ببرد، گفت: «پس از این حادثه با حضور فوری بازپرس دادسرای جنایی در محل وقوع، پرونده قضایی تشکیل گردید، از مأموران زندان و مطلعین تحقیقات لازم به‌عمل آمد و موضوع در دست بررسی است؛ ضمن آن‌که مراتب به خانواده متوفی اعلام گردیده است.»

کمیته پیگری بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ یکشنبه ۱۷ دی از جان سپردن یک جوان ۲۲ ساله به نام سینا قنبری در قرنطینه زندان اوین خبر داد. گفته می‌شود که این جوان دیپلمه و بیکار بوده است. طیبه سیاووشی و محمود صادقی، دو تن از نمایندگان مجلس مرگ او را تأیید کردند.

محمود صادقی به نقل از یک مرجع اطلاعاتی که نامش افشاء نشد، اعلام کرد: «آن طور که گفتند [سینا قنبری] در زندان اوین اقدام به خودکشی کرده است.»

به‌جز سینا قنبری، از وحید حیدری و محسن عادلی، به‌عنوان جوانان دیگری نام برده می‌شود که در اعتراضات اخیر بازداشت و در بازداشتگاه‌ها جان سپرده‌اند.

عباس جعفری دولت‌آبادی همچنین از آزادی ۷۰ نفر دیگر از مردمی که در اعتراضات اخیر شرکت داشتند خبر داد.

اعتراضات سراسری در شهرهای ایران پنج‌شنبه ۷ دی آغاز شد و چند روز ادامه داشت. بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس، شمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به دست‌کم ۲۲ نفر رسیده‌ و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

سرکوب معترضان اعتراضات اخیر با واکنش نهادهای حقوق بشری مواجه شد. چهار گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۵ ژانویه / ۱۵ دی روش حکومت ایران در برخورد با معترضان را نگران کننده دانستند.

بیشتر بخوانید:

سینا قنبری تنها جان‌باخته در میان بازداشت‌شدگان اخیر است؟

کهریزک تکرار شد: این بار قرعه به نام «سینا» افتاد


در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share