Share

دونالد ترامپ می‌بایست هر ۹۰ روز یک بار گزارشی از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره آمریکا ارائه دهد. این مهلت ۲۲ دی/ ۱۲ ژانویه به سر می‌آید. یک روز بعد هم رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود درباره تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کند. این تصمیم هر ۱۲۰ روز یک بار اتخاذ می‌‌‌‌‌گردد. این دو رویداد به سبب اعتراضات مردمی در ایران اهمیت ویژه‌ای یافته است. کنگره آمریکا با صدور قطع‌نامه‌ای از دولت ترامپ خواست تحریم‌های تازه‌ای علیه ناقضان حقوق بشر در ایران اعمال کند.

کنگره آمریکا. با الحاق طرح تحریم کره شمالی، احتمال وتوی ترامپ کاهش پیدا کرد

 رایزنی ترامپ با تیلرسون و ماتیس

دیوید گلدستین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که دونالد ترامپ در روزهای آینده و پیش از آنکه تصمیم‌اش درباره تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی را اعلام کند با وزیر خارجه و وزیر دفاع آمریکا دیدار و گفت‌وگو می‌کند. به گزارش رویترز، گلدستین گفته است که احتمالاً ترامپ تا دو روز آینده، یعنی تا جمعه ۱۲ ژانویه، یک روز پیش از موعد درباره تداوم یا نقض برجام به تصمیم مشخصی دست می‌یابد.

دوشنبه ۱۸ دی/ ۸ ژانویه رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگوی تلفنی با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که چنانچه ایالات متحده آمریکا به تعهداتش در برجام عمل نکند، ایران تصمیماتی را اتخاذ می‌کند که ممکن است بر همکاری‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیر بگذارد.

عباس عراقچی، معاون بین‌المللی و حقوقی وزارت خارجه ایران هم دوشنبه ۱۸ دی در یک کنفرانس امنیتی در تهران اعلام کرده بود که ممکن است در چند روز آینده ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شود. او از جامعه جهانی خواسته بود برای «این مرحله» آمادگی داشته باشد.

مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری اسلامی صبح چهارشنبه ۲۰ دی در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفته است:

«گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد که آیا ترامپ لغو تحریم‌ها را تمدید خواهد کرد یا نخواهد کرد. با توجه به شخصیت غیر قابل پیش‌بینی ترامپ، اینکه هر کس بگوید ترامپ صددرصد لغو تحریم‌ها را تأیید و یا صد درصد رد می‌کند، مشخص نیست.»

به گفته تخت‌روانچی ارزیابی کلی وزارت خارجه ایران چنین است که فضای بین‌المللی مثبتی برای تدوام برجام وجود دارد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری اسلامی گفته است:

 «اگر آمریکایی‌ها از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خودشان خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است.»

برجام در سایه نقض حقوق بشر در ایران

در همان حال اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که پنجشنبه ۲۰ دی/ ۱۰ ژانویه وزرای خارجه ایران، بریتانیا، آلمان و فرانسه و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

به گفته زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان یکی از موضوعاتی که در کنار توافق هسته‌ای در بروکسل با محمد جواد ظریف به بحث گذاشته می‌شود، اعتراضات مردمی در ایران است. وزارت خارجه ایران اما این خبر را تکذیب کرده و به تأکید اعلام کرده که در گفت‌وگوهای بروکسل صرفاً گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای در دستور کار قرار دارد.

کاترین ری، سخنگوی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همینطور زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای اعلام کرده‌اند که درباره برجام و «تحولات ایران» در تماس دائم با محمد جواد ظریف‌اند.

قطعنامه کنگره آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه گذشته با صدور قطعنامه‌ای اقدامات جمهوری اسلامی ایران در سرکوب اعتراضات مردمی را محکوم کرد. این قطعنامه با ۴۱۵ رای موافق در مقابل دو رأی مخالف به تصویب رسیده است. نمایندگان کنگره در این قطعنامه از دولت ترامپ خواسته‌اند تحریم‌های تازه‌ای را علیه ناقضان حقوق بشر در ایران اعمال کند.

اد رویس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خاطرنشان کرده که تحریم‌های تازه علیه مردم ایران اعمال نمی‌شود، بلکه صرفاً یک حکومت «سرکوبگر» را هدف قرار می‌دهد.

در اعتراضات مردمی بر اساس آمار رسمی که مراجع قضایی ایران ارائه داده‌اند بیش از ۲۰ نفر کشته و بیش از ۳۷۰۰ نفر هم بازداشت شده‌اند. تاکنون سه زندانی در زندان به قتل رسیده یا خودکشی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هشدار ایران به آژانس: آمریکا به تعهداتش در برجام پایبند باشد

 

Share