Share

به حکم یک قاضی فدرال آمریکایی، اجرای دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای پایان‌دادن به برنامه حمایتی از مهاجران جوان متوقف شد.

داکا از هشتصدهزار مهاجر جوان حمایت می‌کند – عکس: afp

بنا بر این حکم که سه‌شنبه ۹ ژانویه / ۱۹ دی‌ماه صادر شد، برنامه موسوم به «داکا» کماکان بر سر جای خود باقی می‌ماند. برنامه داکا برنامه‌ای حمایتی از صدها هزار مهاجری است که هنگام ورود غیرقانونی به ایالات متحده کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند و به برنامه «رویابین‌ها» مشهور است.

داکا هم‌اکنون حدود ۸۰۰ هزار مهاجر جوان در آمریکا را تحت پوشش خود قرار داده است. این برنامه از مهاجران جوان در برابر اخراج‌شدن از آمریکا محافظت می‌کند و به آنها به طور موقت اجازه اقامت قانونی می‌دهد.

ترامپ سپتامبر گذشته پایان این برنامه را اعلام کرد و به کنگره آمریکا ۶ ماه وقت داد اصلاحات قانونی مورد نیاز برای این برنامه را انجام دهد. او با شعارهای ضدمهاجرتی به قدرت رسید و اظهاراتش مبنی بر بزهکار بودن بسیاری از مهاجران غیرقانونی با انتقادهای فراوانی روبرو شده است.

تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای پایان‌دادن به داکا از سوی فعالان مدنی، حقوق بشر و نیز رقبای سیاسی او در حزب دموکرات به تندی به نقد کشیده شده است.

گروهی از افراد و نهادها، از جمله دانشگاه کالیفرنیا نیز علیه این تصمیم به دادگاهی منطقه‌ای در ایالت کالفرنیا شکایت بردند. قاضی این دادگاه نیز به نفع آنها رأی داد و حکم کرد که تا پایان‌یافتن دعوی‌های قضایی علیه تصمیم ترامپ، برنامه داکا به شکل قبلی ادامه یابد.


در همین زمینه

Share