Share

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران می‌گوید تیراندازی‌های صورت‌گرفته در اعتراضات سراسری اخیر «از پشت سر و یا مناطق نامشخص اجرا شده» و «مشکوک» است.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران چهارشنبه ۲۰ دی گفت: «در شورش‌های هفته گذشته حتی یک مورد سراغ نداشتیم که از نیروهای انتظامی، سپاه یا بسیج با اسلحه به خیابان آمده باشند.»

او ضمن بیان این‌که «آمریکا جان افرادی را بدون این‌که نیتی برای تعرض به پلیس یا اماکن عمومی داشته باشند، می‌گیرد» افزود: «موارد کشته‌هایی که اتفاق افتاده عمدتاً مشکوک است؛ چراکه تیراندازی‌های صورت‌گرفته از پشت سر و یا مناطق نامشخص اجرا شده که در دست بررسی است.»

بدین ترتیب رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به‌طور تلویحی آمریکا را مسئول کشته شدن معترضان در تظاهرات اخیر دانسته است.

محمد باقری از «فضاسازی و عملیات روانی دشمن» علیه جمهوری اسلامی سخن گفت و افزود: «موازین حقوق بشری در کشور ما براساس شرع مقدس اسلام و قانون اساسی مترقی اجرا می‌شود، و دائماً تحت نظارت و کنترل است.»

اعتراضات سراسری در شهرهای ایران پنج‌شنبه ۷ دی آغاز شد و چند روز ادامه داشت. بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس، شمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به دست‌کم ۲۷ نفر رسیده‌ و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

نسبت دادن کشته‌های اعتراضات اجتماعی و سیاسی به «دشمنان انقلاب»، امر متداولی در اظهارات مقامات حکومتی ایران است. پیش از این، از جمله در اعتراضات مردمی پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، ندا آقاسلطان، یکی از نمادهای این اعتراضات، در خردادماه ۱۳۸۸ در خیابان هدف گلوله قرار گرفت و مقامات حکومتی از جمله احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان و عزت‌الله ضرغامی، رئیس وقت صداوسیمای جمهوری اسلامی و برخی رسانه‌ها کشته شدن او را کار خود معترضان و یا مشکوک خواندند. این در حالی بود که شاهدان عینی گفته بودند فردی که به سوی ندا آقاسلطان شلیک کرده بود یک بسیجی بود.


Share