Share

خبرگزاری رویترز گزارش داده که پنجشنبه ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی رئیس جمهور آمریکا با گروهی از مشاوران امنیت ملی کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو می‌کند. هدف از این رایزنی‌ها این است که ترامپ به تصمیمی درباره تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برسد. دو مقام کاخ سفید به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که مشاوران ارشد ترامپ به او پیشنهاد داده‌اند که از نقض برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران صرف‌نظر کند. این مقام کاخ سفید می‌گوید چنانچه تصمیم ترامپ بر تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و حفظ برجام قرار گیرد، این احتمال وجود دارد که تحریم‌هایی علیه برخی شرکت‌ها و نهادها و اشخاصی که با جمهوری اسلامی همکاری می‌کنند اعمال شود. وزیر خارجه ایران در حاشیه سفرش به بروکسل گفته است تصمیمات ترامپ قابل پیش‌بینی نیست.

ظریف بعد از گفت‌وگو با لاوروف و پیش از سفر به بروکسل: ترامپ قابل پیش‌بینی نیست

دونالد ترامپ می‌بایست هر ۹۰ روز یک بار گزارشی از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره آمریکا ارائه دهد. این مهلت ۲۲ دی/ ۱۲ ژانویه به سر می‌آید. یک روز بعد هم رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود درباره تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کند. این تصمیم هر ۱۲۰ روز یک بار اتخاذ می‌‌‌‌‌گردد. به این ترتیب قرار است که رئیس جمهور آمریکا تا جمعه هفته جاری کار را یکسره کند.

باب کورکر، سناتور  جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا به خبرگزاری رویترز گفته است لایحه‌ای در سنای آمریکا برای محدود کردن برنامه موشکی سپاه و بازدید از تأسیسات هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی در حال شکل‌گیری‌ست. اما چنانچه رئیس جمهور آمریکا بر خلاف نظر مشاوران ارشدش از برجام خارج شود، این لایحه موضوعیت خود را از دست می‌دهد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیش از آنکه برای دیدار با وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کند، چهارشنبه ۱۰ ژانویه/ ۲۰ دی برای دیدار و گفت‌وگو با سرگئی لاوروف به مسکو رفت. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ظریف در جمع خبرنگاران گفته است:

«یکی از سیاست‌های ترامپ غیرقابل پیش‌بینی بودن اوست، البته او این سیاست را به جایی رسانده است که آمریکا دیگر برای شرکای خود هم مورد اعتماد نیست. بعید می‌دانم که خود ترامپ هم اطلاع داشته باشد که چه کار خواهد کرد، حتماً اروپایی‌ها نیز هنوز اطلاع ندارند که رئیس جمهور آمریکا چه خواهد کرد.»

وزیر خارجه ایران از جامعه جهانی خواست که اگر به ادامه برجام علاقمند است، مقابل نقض توافق هسته‌ای توسط آمریکا بایستد.

در همان حال این‌بار ظاهراً تصمیم‌ ترامپ درباره حفظ و یا نقض برجام تحت تأثیر تظاهرات سراسری در ایران هم قرار دارد. زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان خاطرنشان کرده بود که در نشست چندجانبه بروکسل، ضرورت رعایت حقوق شهروندی معترضان را با محمد جواد ظریف در میان می‌گذارد. وزارت خارجه ایران اما اعلام کرده که در اجلاس بروکسل طرفین صرفاً درباره توافق هسته‌ای گفت‌وگو می‌کنند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که سارا هاکبی سندرز، سخنگوی آن شامگاه گذشته قرائت کرد، حمایت خود از معترضان ایرانی را اعلام کرد:

«ما مقابل سرکوب حقوق اساسی شهروندان توسط حکومت ایران سکوت نخواهیم کرد و رهبران ایران را مسئول هرگونه نقض [حقوق آنها] می دانیم.»

دولت ایالات متحده در بخش دیگری از این بیانیه همچنین خواستار «آزادی فوری» معترضان ایرانی و زندانیان سیاسی در ایران شده است.

بیشتر بخوانید:

سازمان انرژی اتمی: با خروج آمریکا از برجام غنی‌سازی اورانیوم تسریع می‌شود

 

Share