Share

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده است که از بامداد پنجشنبه ۲۱ دی تاکنون زلزله‌هایی با قدرت بیش از ۵ ریشتر غرب ایران را لرزانده است. در همان حال استان‌های بغداد، واسط، ذی‌قار و دیالی در عراق نیز با زلزله‌هایی بزرگ‌تر از ۵ ریشتر لرزیدند. اهالی استان کرمانشاه در اثر وقوع زلزله‌های پیاپی سراسیمه شده‌اند.

غرب ایران و عراق روی نوار زلزله: ۵ زمین‌لرزه در فقط یک ساعت (عکس: آرشیو)

پنجشنبه، ۲۱ دی مرکز زلزله‌نگاری استان کرمانشاه اعلام کرد که در شهر سومار، از توابع شهرستان قصرشیرین واقع در غرب استان کرمانشاه، زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۵.۶ ریشتر اتفاق افتاد. ۴ زلزله کمتر از ۴ ریشتر نیز شهرهای کوزران، روانسر، تازه‌آباد و سومار ایلام و کرمانشاه را لرزانده است. این زمین‌لرزه‌ها در شهرهای شرقی و مرکزی عراق نیز احساس شده است.

توضیحات مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه

استان‌های بغداد، واسط، ذی‌قار و دیالی در اثر زلزله لرزیدند. شدت این زلزله ۵. ۵ ریشتر بود. تلویزیون روداو نیز از وقوع زلزله در اربیل، سلیمانیه خبر داده است. کانون این زلزله‌ها، ظاهراً در «سومار» ایران است.

مرکز لرزه‌نگاری عراق پس از وقوع این زلزله از ثبت دو پس‌لرزه دیگر در این کشور خبر داد و اعلام کرد که پس از وقوع زلزله در استان‌های بغداد، واسط و دیالی با فاصله ۱۰ دقیقه، پس لرزه دیگری در این مناطق روی داد. و پس از چند دقیقه، پس‌لرزه دوم نیز روی داد.

مشخصات زلزله استان کرمانشاه بر اساس گزارش موسسه ژئوفیزیک، دانشگاه تهران

بزرگی زلزله:

۵.۴ ریشتر

نوع بزرگی:

MN

موقعیت رومرکز زلزله:        ۳۳.۷۲ شمالی و ۴۵.۷۵ شرقی

عمق: ۱۰  کیلومتر

عدم قطعیت مکانی:         ۶.۰۹+/- کیلومتر در جهت شمالی – جنوبی

۷.۷۷+/-  کیلومتر  در جهت شرقی – غربی

منطقه:

استان کرمانشاه

فاصله‌ها:

۱۹ کیلومتری سومار، کرمانشاه

۴۶ کیلومتری زرنه، ایلام

۴۹ کیلومتری گیلانغرب، کرمانشاه

۲۱ آبان سال جاری زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۷.۳ ریشتر در نزدیکی ازگله واقع در استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر حلبچه عراق ایران رخ داد. در این زمین‌لرزه با بیش از ۴۱۰ پس‌لرزه دست‌کم ۵۷۴ نفر کشته و ۹۳۸۸ نفر هم مصدوم و شمار زیادی بی‌خانمان شدند. بیشتر کشته‌ها و مصدومان از سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی گزارش شده بود.

خبر تکمیل می‌شود

 

 

Share