Share

یک روز پس از تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب، ۲۶ نفر از مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

 

به گزارش العربیه، قربانیان جدید روز یکشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۰ در حمص، حماه، دیرالزور، درعا و همچنین یکی از روستاهای حلب به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

اتحادیه عرب شنبه ۲۱ آبان عضویت سوریه را به دلیل "عدم پایبندی این رژیم به طرح پیشنهاد این اتحادیه" تعلیق کرد.

بر اساس طرح اتحادیه عرب دولت سوریه موافقت کرده بود خشونت را در این کشور متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و با نظارت اتحادیه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند.

قربانیان جدید در حمص، حماه، دیرالزور، درعا و همچنین یکی از روستاهای حلب به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند

اما پس از پذیرش این طرح از سوی دولت سوریه، بیش از ۲۰۰ نفر در ناآرامی‌های این کشور به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

در همین حال دولت سوریه در واکنش به تصمیم جدید اتحادیه عرب خواهان برگزاری نشست سران عرب شده است.

سوریه پیشنهاد کرده است کمیته وزیران خارجه عرب تا ۱۶ نوامبر جاری به همراه رسانه‌های عربی سفر کند تا وقایع این کشور را بررسی کنند.

بنا به تصمیم اتحادیه عرب، تعلیق سوریه از این اتحادیه از ۱۶ نوامبر به اجرا درخواهد آمد. اتحادیه عرب همچنین تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه دولت بشار اسد به اجرا خواهد گذاشت.

سوریه این تصمیم اتحادیه عرب را "غیرقانونی" نامیده است. اتحادیه عرب همچنین از ارتش سوریه دعوت کرد تا سرکوب مخالفان را متوقف کند.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه از آغاز آن در ماه مارس گذشته تاکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ کشته به‌جا گذاشته است.

با ادمه کشتار در سوریه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد حکومت سوریه در سرکوب مخالفان در شهر حمص به "جنایت علیه بشریت" دست زده ‌است.

شهر حمص یکی از شهرهایی است که در آن اعتراضات گسترده‌ای علیه حکومت بشار اسد صورت گرفته است.

این نهاد مدافع حقوق بشر ضمن درخواست از سازمان ملل متحد برای حفاظت از مردم سوریه، رفتار پنج دولت برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی در قبال سوریه را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر این پنج دولت برخورد نرم و ضعیفی با حکومت بشار اسد دارند و چنین می‌پندارند که اسد، اصلاحاتی را که وعده داده، عملی خواهد کرد.

 

Share