Share

وزارت خارجه ترکیه به شهروندان این کشور هشدار داده است که برنامه سفر خود به آمریکا را بررسی کنند و اگر می‌خواهند به ایالات متحده سفر کنند با احتیاط عمل کنند.

وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا ـ عکس از آرشیو

وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا ـ عکس از آرشیو

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی منتشر کرده، به خطرات «حملات تروریستی» و همچنین دستگیری‌های خودسرانه در آمریکا اشاره کرده است.

در این بیانیه ضمن اشاره به چندین حادثه مرگبار در ماه‌های گذشته در آمریکا، آمده است: «افزایش اخیر حملات تروریستی و خشونت‌بار در آمریکا مشهود است.»

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه گفته شده که «بمب‌گذاری در خودروها، همچنین انفجارها و تیراندازی‌ها در مراکز شهرها، در رویدادهای فرهنگی، ایستگاه‌های مترو، اماکن عمومی، اماکن نظامی و دانشگاه‌ها می‌توانند ادامه داشته باشند». همچنین خطر بازداشت‌های خودسرانه برای شهروندان ترکیه‌ای که به آمریکا سفر می‌کنند، وجود دارد.

این وزارتخانه به وقایع اخیر از جمله حملات به پردیس دانشگاه اوهایو، فرودگاه فورت لادردال-هالیوود، مسجد دارالفارق در مینه‌سوتا و کلیسایی در تگزاس اشاره کرده و افزوده است که انفجار در مترو نیویورک در ماه دسامبر «یکی از نمونه‌رویدادهایی است که توسط راست‌های افراطی و نژادپرست انجام شد».

در مورد «بازداشت‌های خودسرانه»، وزارت خارجه ترکیه به‌ویژه مقام‌های رسمی این کشور را که برای انجام وظایف خود به آمریکا سفر می‌کنند، خطاب قرار داده است.

بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه پس از آن منتشر شد که آمریکا در روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه / ۲۰ دی درباره سفر به ترکیه، سودان، پاکستان و گواتمالا، به‌عنوان کشورهایی که در آن‌ها «خطرات امنیتی افزایش یافته»، هشدارهایی داد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه ترکیه، روز چهارشنبه فیلیپ کوسنت، کاردار آمریکا در آنکارا را به‌دلیل آن‌چه حمایت از مبارزان کُرد در سوریه عنوان شده بود، احضار کرد.

تنش بین آمریکا و ترکیه از مدت‌ها پیش جریان دارد. دادستانی ترکیه ۲۵ سپتامبر / ۳ مهر متین توپوز، کارمند ترک‌تبار کنسولگری آمریکا در استانبول را به اتهام جاسوسی و همکاری با جنبش فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی ساکن آمریکا، بازداشت کرد. سفارت آمریکا از بازداشت توپوز عمیقاً اظهار نگرانی کرد و اتهامات او را بی‌پایه و اساس خواند. در پی آن سفارت آمریکا در آنکارا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که برای کاهش کادر دیپلماتیک در این کشور و همچنین برای بازنگری در امنیت کارمندان سفارت و کنسولگری‌های آمریکا در ترکیه، صدور ویزای مسافرتی برای سفر به آمریکا را تا اطلاع ثانونی متوقف کرده است. وزارت خارجه ترکیه نیز در واکنش به این اقدام آمریکا تا اطلاع ثانوی از صدور ویزای مسافرتی برای شهروندان آمریکایی خودداری کرد.

وزارت خارجه آمریکا سرانجام پنج‌شنبه ۲۸ دسامبر / ۷ دی اعلام کرد که صدور ویزای مسافرتی آمریکا برای اتباع ترکیه از سر گرفته می‌شود.

ترکیه تاکنون بارها از آمریکا خواسته است که فتح‌الله گولن را به اتهام سازماندهی کودتا به ترکیه استرداد کند. دولت آمریکا اما نپذیرفته است. این موضوع یکی از اختلافات یک سال اخیر دو کشور بوده است.

با ارسال سلاح توسط وزارت دفاع آمریکا برای یگان‌های مدافع خلق کرد در جنگ رقه، تنش‌های دیپلماتیک بین آنکارا و واشنگتن عمیق‌تر شد. همکاری ترکیه با روسیه و ایران در بحران سوریه نیز به نگرانی‌های ناتو دامن زده است.

سفارت آمریکا در ترکیه صدور ویزای مسافرتی را متوقف کرد

ترکیه خواهان حل سریع مسئله ویزا با آمریکا شد

صدور ویزای مسافرتی آمریکا برای اتباع ترکیه از سر گرفته شد

Share