Share

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه هشدار داد حمله نظامی به ایران، جهان را به "چرخه غیرقابل مهار" می‌کشاند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلن ژوپه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره برنامه هسته‌ای ایران نشانگر "پیشرفت ایران در زمینه ساخت تسلیحات هسته‌ای" دانست و آن را برای ثبات منطقه و جهان "خطری بزرگ" نامید.

وزیر خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل به سر می‌برد با این حال گفت: "مداخله نظامی برای مقابله با برنامه‌های هسته‌ای ایران، بدترین اقدام و بدترین گزینه خواهد بود."

آلن ژوپه افزود باید برای "تشدید تحریم‌ها" آماده بود تا از "مداخله نظامی که پیامدهای جبران‌ناپذیری دارد" جلوگیری شود.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود که سه‌شنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۳۹۰ (هشتم نوامبر ۲۰۱۱) منتشر شد، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی تلاش می‌کند.

آلن ژوپه: باید برای تشدید تحریم‌ها آماده بود تا از مداخله نظامی که پیامدهای جبران‌ناپذیری دارد، جلوگیری شود

ایران موضوعات مطرح شده در این گزارش را رد کرده و آن‌ها را "اتهاماتی بی‌اساس" می‌داند.

در پی انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکره نشست کشورهای اروپایی در بروکسل است. اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری درباره تحریم‌های تازه علیه ایران را به دو هفته دیگر موکول کرده است.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان نیز مواضع مشابهی را در بروکسل گرفت و گفت: "اگر ایران همچنان همکاری با آژانس را رد کند، تحریم‌های شدیدتر علیه این کشور اجتناب‌ناپذیر خواهد بود."

وی در همین حال افزود: "ما در بحث حمله نظامی به ایران شرکت نمی‌کنیم. فکر می‌کنیم چنین بحثی بی‌ثمر است و ما آن را رد می‌کنیم."

اما اوری روزنتال، وزیر امور خارجه هلند درباره استفاده از گزینه نظامی در برابر ایران گفت: "من هیچ گزینه‌ای را حذف نمی‌کنم."

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در خصوص برنامه‌های هسته ای ایران گفت: "گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هرآنچه را که ما همیشه گفته‌ایم، تأیید کرد. ما خواهان عملیات نظامی (علیه ایران) نیستیم اما در عین حال تمام گزینه‌ها باید روی میز باقی بماند."

همچنین باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام گفت مایل است پرونده اتمی ایران از راه دیپلماتیک حل شود اما برخورد نظامی همچنان روی میز قرار دارد.

اسراییل نیز در دو هفته اخیر تهدیدهای تازه‌ای در خصوص احتمال حمله نظامی به ایران مطرح کرده است.

ایران در مقابل می‌گوید پاسخش به حمله نظامی "محکم و پشیمان‌کننده" خواهد بود.

 

Share