Share

معصومه دهقان می‌گوید ادامه بازداشت همسرش عبدالفتاح سلطانی، "اخلاقی و قانونی" نیست و "اگر دلیلی برای حبس دارند باید زودتر به محکمه ارائه کنند."

 

معصومه دهقان ۲۳ آبان ۱۳۹۰ به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: "پنجشنبه هفته گذشته (۱۹ آبان) حدود ۱۰ دقیقه یا کمتر توانستم آقای سلطانی را ببینم. کمی لاغر شده بود و شاکی از این بود که چرا همچنان بلاتکلیف در زندان است."

وی افزود: "واقعاً انصاف نیست که یک نفر را مدت طولانی در زندان نگه دارند و بگویند خواندن پرونده‌اش طول می کشد ."

عبدالفتاح سلطانی روز شنبه ۱۹ شهریور سال جاری بازداشت شد. هنوز دلیل دستگیری این وکیل دادگستری اعلام نشده است.

معصومه دهقان: من انتظار دارم پرونده سلطانی به شعبه صالح، منصف و بی‌طرف ارجاع داده شود و کارهای حقوقی پرونده سریع طی شود

سلطانی تا کنون وکالت بسیاری از پرونده‌های حقوق بشری را بر عهده داشته است. علی افشاری، اکبر گنجی، هاله اسفندیاری، سهیل آصفی، کاظم شکری، خانواده زهرا کاظمی، خانواده زهرا بنی یعقوب، بسیاری از نیروهای ملی مذهبی از جمله موکلان وی بودند.

عبدالفتاح سلطانی یک بار نیز در ۲۷ خردادماه سال ۱۳۸۸ در جریان رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دفتر کار خود بازداشت شد. وی سرانجام پس از مدت بیش از ۷۰ روز بازداشت که ۱۷ روز را آن را در زندان انفرادی به سر برد، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

به گفته معصومه دهقان، پرونده این وکیل دادگستری به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شده است.

وی گفت: "من انتظار دارم پرونده ایشان به شعبه صالح، منصف و بی‌طرف ارجاع داده شود و کارهای حقوقی پرونده سریع طی شود."

همسر سلطانی در خصوص وسایلی که دو ماه پیش در بازرسی منزل‌شان توسط مأموران امنیتی ضبط شده بود گفت: "آنچه که وسایل ضروری ما است مانند کارت‌های عابر بانک، کارت ماشین آقای سلطانی، دست کلید دفتر وکالت ایشان و حتی سی‌دی‌های شخصی و درسی من و آلبوم‌های خانوادگی هنوز بازگردانده نشده است. علیرغم اینکه آقای دادیار دستور برگرداندن وسایل را دادند اما نمی‌دانم چرا هنوز چیزی به ما تحویل داده نشده است."

چندی پیش سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی عبالفتاح سلطانی شد.

مالکوم اسمارت، مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل گفته است "عبدالفتاح سلطانی یکی از دلیرترین مدافعان حقوق بشر در ایران است."

پرونده نشریات صبح امروز و یاس نو، پرونده اخراج شماری از کارگران شرکت واحد، پرونده معلمان و ده‌ها پرونده دانشجویی نیز از پرونده‌هایی هستند که وی وکالت آن‌ها را بر عهده داشته است.

عبدالفتاح سلطانی در آذر ماه سال ۱۳۸۷ برنده جایزه حقوق بشر دفتر حقوق بشر نورنبرگ آلمان شد اما به دلیل ممنوع‌الخروجی، موفق به شرکت در مراسم اهدای این جایزه نگردید و معصومه دهقانی همسرش جایزه را از طرف وی دریافت کرد.

سلطانی در دوران حکومت پهلوی و همچنین پس از استقرار جمهوری اسلامی، چندین بار به دلیل فعالیت‌های سیاسی و حرفه‌ای خود بازداشت شده است.

این وکیل دادگستری در سال ۱۳۶۰ به مدت چند ماه و در سال ۱۳۸۱ هنگامی که وکالت پرونده ملی ـ مذهبی‌ها را بر عهده داشت به مدت چهار ماه دستگیر شد.

وی همچنین در مرداد سال ۱۳۸۴ نیز بازداشت شد که پس از تحمل ۲۲۶ روز زندان آزاد گردید.

معصومه دهقانی نیز ۱۴ تیرماه سال جاری به مدت پنج روز بازداشت بود و با قرار وثیقه آزاد شد. پرونده وی همچنان باز است و حکمی برای آن صادر نشده است.

 

Share