Share

یک سال از مرگ هاشمی رفسنجانی می‌گذرد. در سالگرد مرگش دو خبر بحث‌انگیز شدند، یکی ویدئویی که نقش او را در بالا کشیدن خامنه‌ای نشان می‌دهد. خبر دیگر آغشتگی حوله او به مواد رادیواکتیو است که دوباره موضوع چگونگی مردن او را در کانون توجه قرار داده است.

فاطمه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی گفته «حوله‌ای که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را با آن به بیمارستان بردند نیز به رادیواکتیو آلوده بوده است».

فاطمه هاشمی گفته او و مادرش را به یک «مرکز» برده‌اند و از آنها آزمایش رادیواکتیو گرفته‌اند.

فاطمه هاشمی در مصاحبه‌ای با وب‌سایت جماران گفته ابتدا به دستور شورای عالی امنیت ملی بر روی سوند اکبر هاشمی رفسنجانی در بیمارستان یک آزمایش ادرار انجام شد. پس از این تشخیص، او و مادرش را هم به یک «مرکز» منتقل کرده‌اند و «با دستگاه اسکنی که بود برای رادیواکتیو اسکن کردند».

فاطمه هاشمی گفته دلیل اینکه این آزمایش تنها بر روی او و مادرش انجام شده این است که از آنها سوال کرده بودند که چه کسی بیشتر با اکبر هاشمی رفسنجانی ارتباط داشته.

او اضافه کرد: «البته شورای امنیت هم اول به خود ما این موضوع را نگفت. من از یک مسئول دولتی این ماجرا را فهمیدم که من و مادرم هم آلوده هستیم، ولی گفتند که چون مقدار آن کم است چیز مهمی نیست و کاری هم نمی‌شود کرد. چندین بار هم گفتیم که جواب را می‌خواهیم. یک جوابی بعد از مدت‌ها دادند که وقتی به چند پزشک نشان دادم گفتند این اعداد و رقم‌هایی که در این جواب گذاشته‌اند خیلی جور در نمی‌آید».

اکبر هاشمی رفسنجانی، یکشنبه ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۵ در بیمارستان‌ شهدای تجریش درگذشت. پس از آن شایعات متعددی درباره چگونگی مرگ او منتشر شد، هرچند علت رسمی مرگ ضایعه قلبی عنوان شده بود. او در استخر دچار ایست قلبی شده بود.

جسد هاشمی رفسنجانی دو روز پس از مرگ بدون انجام کالبدشکافی به خاک سپرده شد.

خبر آلوده بودن بدن هاشمی رفسنجانی به مواد رادیو اکتیو را ابتدا فائزه هاشمی، در ۲۵ آذرماه امسال در گفت‌و‌گو با «اعتمادآنلاین» اعلام کرد. او گفته بود در پیکر پدرش بیش از ۱۰ برابر حد مجاز مواد رادیواکتیو پیدا شده است.

فائزه هاشمی درباره سرانجام این پرونده در شورای عالی امنیت ملی گفته بود «درباره اینکه این پرونده در شورای عالی امنیت ملی بسته شده است یا خیر اطلاعی به ما ندادند اما از صحبت های اعضای شورای عالی امنیت ملی در آن جلسه اینطور بر می آمد که پرونده از نظر آنان مختومه شده است».

شورای عالی امنیت ملی تأکید کرده که علت فوت مواد رادیواکتیو نبوده اما از منشاء این مواد رادیواکتیو نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

خانواده هاشمی رفسنجانی تأیید کرده‌اند که به دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پرونده مرگ پدرشان مجدداً به شورای امنیت بازگشته است.


در همین زمینه

Share