Share

درحالی‌که مسئولان حکومتی از اقبال کاربران شبکه اجتماعی تلگرام به نرم‌افزارهای پیام‌رسان داخلی می‌گویند، آمارها تنها از تمایل پنج درصد کاربران ایرانی تلگرام به نمونه‌های بومی حکایت دارند.

تلگرام مسدود است، اما ایرانیان استفاده از آن را کاهش نداده اند

وب‌سایت خبری «خبرآنلاین» شنبه ۲۳ دی‌ماه در گزارشی نشان داد که از میان دست‌کم ۴۵ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، تنها دو میلیون و ۱۹۸ هزارتن پیام‌رسان‌های جایگزین بومی را دانلود کرده‌اند. این تعداد نیز ممکن است از این نر‌م‌افزارهای بومی استفاده کنند یا صرفاً آنها را دانلود کرده باشند.

کاربران ایرانی به دلیل مسدودشدن تلگرام پس از اعتراضات سراسری با استفاده از انواع فیلترشکن هنوز از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. به گزارش خبرآنلاین، سرورهای تلگرام افت محسوسی را در حوزه جغرافیایی ایران نشان نمی‌دهند.

سه روز پس از آغاز اعتراضات سراسری در بیش از ۷۲ شهر ایران، فعالیت تلگرام و اینستاگرام «به طور موقت» محدود شد. بر اساس گزارش‌ها، اینستاگرام به دلیل آغاز فیلترینگ هوشمند بر آن دیگر مسدود نیست اما تلگرام مسدود باقی مانده است. با این حال فیلترینگ هوشمند اینستاگرام نیز از سوی دولت تکذیب شده.

جمعه شب رضا تقی‌پور، عضو شورای عالی فضای مجازی و وزیر سابق ارتباطات در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق در گفت‌و‌گویی تلویزیونی ادعا کرد که همین حالا با مسدودشدن تلگرام اقبال کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های بومی افزایش یافته و گفت که تلگرام با پنج نرم‌افزار پیام‌رسان ایرانی از جمله سروش، ویسپی، گپ، آی‌گپ و بیسفون جایگزین می‌شود.

مسدودماندن تلگرام در حالی است که کسب‌و‌کار آنلاین از طریق این پیام‌رسان در ایران ۲۳ میلیون درآمد تا سپتامبر سال گذشته میلادی در بر داشته است.


در همین زمینه

توجیهات عضو شورای عالی فضای مجازی برای مسدودکردن تلگرام

Share