Share

علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور یمن برای چندمین بار اعلام کرد از قدرت کناره‌گیری می‌کند.

 

صالح در چند ماه گذشته بارها گفته است از قدرت کناره‌گیری می‌کند اما هر بار از اجرای آن خودداری کرده است.

رئیس‌جمهور یمن به شبکه فرانس ۲۴ گفت: "من آماده هستم تا برای پایان دادن به بحران فعلی در یمن، طرح شورای همکاری خلیج (فارس) را امضا و از قدرت کناره‌گیری کنم."

وی افزود: "اخبار منتشر شده درباره اصرار من به ادامه حکومت، دروغ است."

علی عبدالله صالح ۳۴ سال است که در یمن حکومت می‌کند و با وجود توافق‌های صورت گرفته برای کناره‌گیری از قدرت همچنان به حکومت خود ادامه می‌دهد

صالح شرط کناره‌گیری‌اش را از قدرت "تعهد دادن همه گروه‌های سیاسی به اجرای طرح شورای همکاری خلیج فارس به ویژه انتقال قدرت بدون جنگ داخلی" اعلام کرد.

با این حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد صالح می‌خواهد تا انتخابات ریاست‌جمهوری آینده در قدرت بماند.

ابوبکر باذیب یکی از رهبران مخالفان در یمن نیز به العربیه گفت: "علی عبدالله صالح از امضای طرح شورای همکاری برای پایان دادن به بحران جاری خودداری می‌کند."

باذیب افزود: "مخالفان هیچ نشانه‌ای از موافقت با امضای طرح شورای همکاری و اجرای مفاد آن از سوی رژیم علی عبدالله صالح دریافت نکرده‌اند."

علی عبدالله صالح با وجود موافقت اولیه با طرح کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تاکنون چندین بار از امضای این طرح خودداری کرده است.

طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس شامل تسلیم اختیارات کامل رئیس‌جمهور به "عبد ربه منصور الهادی"، معاون صالح، تشکیل دولت موقت وحدت ملی توسط او و اصلاح قانون اساسی و اجرای انتخابات توسط این دولت می‌شود.

مخالفان صالح از فوریه ۲۰۱۱ (بهمن ۱۳۸۹) با برپایی تظاهرات خواهان برکناری صالح از قدرت هستند.

علی عبدالله صالح ۳۴ سال است که در یمن حکومت می‌کند و با وجود توافق‌های صورت گرفته برای کناره‌گیری از قدرت همچنان به حکومت خود ادامه می‌دهد.

صالح ابتدا اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۱۳، پایان دوران ریاست جمهوری‌اش، در قدرت باقی خواهد ماند.

با ادامه تظاهرات مخالفان، صالح گفت تا پایان سال جاری میلادی در قدرت می‌ماند و سپس با ارائه توافق‌نامه‌های مختلف برای کناره‌گیری، وی از قدرت تاکنون سه بار از امضای آن‌ها سر باز زده است.

 

Share